Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.02.12, 18:37   #1
Anjelik
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 37
Konular: 20
Mesajlar: 474
Ettiği Teşekkür: 3403
Aldığı Teşekkür: 2835
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Post Harem Bahçesine Düşen Cirit

Harem Bahçesine Düşen Cirit


Osmanlı padişahlarından bazıları sahip olduğu meziyetler ile ön plana çıkarlar. Bilhassa silahşörlük alanında daha gençlik yıllarından itibaren iyi bir eğitim aldıkları bilinir. Fatih Sultan Mehmed’in Belgrad seferinde, yalın-kılıç düşman ordusunun içerisine daldığı ve pek çok askeri öldürdüğü tarihi kayıtlarda mevcuttur. Cem Sultan’ın gürz sallamada devrinin en önde gelenlerinden olduğu Cihannümâ isimli tarih kitabında geçiyor. Bu sultanlar arasında ihtişam ve kudretiyle ayrı bir yere sahip olan IV. Murad Han’ı unutmayalım. Zira attığı cirit çok uzaklara ulaşacak ve yaklaşık 30 metreden bir yumurtayı o zamanın tüfeğiyle vuracaktır…


Camiden Harem Bahçesine


Sultan IV. Murad devri şairlerinden Cevrî, padişahın bu iki şovuna bizzat şahit olmuştur. Yer, bugünkü İstanbul’daki Bayezid Meydanı’dır. Şu an’nin bulunduğu söz konusu meydanda Osmanlı devrinde Eski Saray mevcut idi. Sultan Murad’ın atış yerinden salladığı cirit, Bayezid Câmi minaresini geçmiş ve Eski Saray’ın haremindeki minarenin önüne düşmüştür. –ki aradaki mesafe epey fazladır- Ve Cevrî’nin kaleminden bu hâdise şöylece dile gelmiştir:
İstanbul Üniversitesi


Cümleden Eski Sarayı izzi ile teşrîf idüp
Eyledikde devlet ile ol makâmı müstakar
Aşdı bâlâ-yı dırahtı oldu gitdikçe bülend
Ejder-i perrân gibi açdı havâda bâl ü per
Geçdi Sultan Bâyezid’in câmi-i vâlâsın
Tâ Haremde ana dâmân-ı menâr oldu makar


(müstakar: karar edinmek, bâlâ-yı dıraht: ağacın üzeri, bülend:yüksek, perrân: uçan, bâl ü per: kol-kanat, dâmân-ı menâr:minârenin eteği)

Kurşun ve YumurtaBurada şair, padişahın pazu kuvvetine işaret ediyor. IV. Murad Han’ın bu kuvvetine delalet eden çok sayıda tanık, hiç bir vakit hayretlerini gizleyememişlerdir. Saray mensupları, padişahın iki güçlü adamı iki koltuğunun arasına alarak koşabildiğini rivayet ediyor. Zira kendisini temsil eden resimde de heybetli duruşu dikkatden kaçmaz. Fırsat bulursak bir diğer yazıda padişahın keskin nişancılığına değinelim. IV. Murad Han’ın yaklaşık 23 metreden bir madeni parayı ve 30 metreden de bir yumurtayı nasıl vurduğu üzerinde konuşalım.


Kaynak__________________
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.