Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.03.12, 13:07   #10
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 78
Ettiği Teşekkür: 16630
Aldığı Teşekkür: 12032
Rep Derecesi : Damon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Kırım Tatarı Hacı Ali'nin Hacı Şakir'i - Hacı Şakir Sabunları

'Bu bir kase altını oğluma borç ver!'

Hacı Ali, amansız hastalığın tükettiği yorgun bedenini bıraktığı yatağında, vefatından önce oğlu Hacı Şakir'den de işine haram katmayacağı, dürüstlükten ayrılmayacağı ve aileyi bir arada tutacağı sözü alır. Ona vasiyeti budur. En yakın dostuna ise başka bir vasiyette bulunur; "Kötü günler için biriktirdiğim bu bir kese altını al ve oğluma borç gibi ver. Geri ödemeyi tamamlayıncaya kadar da bundan hiç söz etme" der. Dostu bu vasiyeti yerine getirir. Genç Mehmet Şakir'e bir kese altın borç verir. Mehmet Şakir, bu parayla Hacı Şakir'e yatırım yapar ve 'marka' gelişir. Mehmet Şakir, babasının 'dürüstlük' vasiyetini tutar. Öyleki, tartı yerine Hacı Şakir sabunları kullanılır. Çünkü, 'gramajı asla şaşmaz.'

Bir vagon kostiği Ankara'ya kaçırdı

Kurtuluş Savaşı yıllarında, İstanbul'dan, Anadolu illerinden Ankara'ya yardım akar. Savaş yorgunu fakir halk, olanaklarını seferber eder. Kimi İstanbul'daki ordu cephaneliklerinden silah kaçırır, kimi yardım malzemesi götürür, kimi kendi gider!.. Sabuncuzadeler, o yıllarda İstanbul'da sabun üretmektedir. Onlar da Türk Ordusu'nun yokluğu çekilen sabun ihtiyacının karşılanması için her türlü riski göze alırlar ve yurtdışından ithal ettikleri bir vagon kostiği Anadolu'ya kaçırırlar

Hacı Şakir'i üstündeki anahtarlı şekil ile diğerlerinden ayırt eden halk, ürüne 'anahtarlı sabun' adını takmış.

Hacı Şakir'de çalışanlar aileden biri gibi yakınlık ve itibar görürmüş. Şirket hissesinden pay verilip mükafatlandırılırlarmış. Fabrikadan çok ünlü sabun ustaları yetişmiş. Hacı Şakir fabrikası, yıllarca sabun okulu olarak anılmış. Sabun ustalarından 35 yıl boyunca şirkette çalışanlar olmuş.

Dürüsütlük, vatanseverlik, insanlık, onurlu işveren olmak....
Hepsi yukarıdaki satırlarda anlatılıyor. Artık bu adamlardan kalmadı maalesef....

Artık bizim elimizde olmadığı için üzülüyorum.
Böyle köklü markalarımızı yabancıların elinde görmek beni üzüyor

Teşekkürler Lale, bu kadar ayrıntılı bilmiyordum, çok eski bir marka olduğu dışında

Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.