Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.03.12, 12:52   #4
Serdar Yıldırım
Üye

Serdar Yıldırım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 55
Ettiği Teşekkür: 16
Aldığı Teşekkür: 177
Rep Derecesi : Serdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yavru Balina İle Köpekbalıkları - Hikaye Okuyalım

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi MEGAN Mesajı göster
Paylaşım için çok teşekkurler .

Sık sık karaya vuran balinaların oldugunu duyarım ,acaba onlarda köpekbalıklarından kaçarkenmi kıyıya çıkıyorlar .

Mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

MEGAN'ın sorduğu soruya gelince, ben bu hikayeyi 1994 yılında yazdım.
Balinalar çeşitli nedenlerden dolayı denizden kaçarlar. Karaya vuran bir balina hayatına son vermek ister. Denizde onun için yaşam şansı kalmamıştır. Bunun çeşitli nedenleri vardır.

1- En büyük neden, köpekbalıklarıdır. Az önce Google'ye Orcaların avı yazdım ve çıkan videoda katil köpekbalıkları Orcaların penguenlere nasıl tuzak kurup, onları avladıklarını gördüm. Orcalar, balinaları da avlarlar. Geçen yıl yalnız bir yavru balinanın geminin altına girip, gemiyi annesi sanarak emmeye çalıştığını tv'de görmüştüm. Büyük ihtimalle annesi katil balinalara yem oldu ve yavru kıyıya yaklaştı.

2- Bazen büyük balinalar da kıyıya çıkarlar. Belki de balinalarla Orcalar arasında savaş çıktı ve sağ kalanlar Orcalara yem olacağına özgürlüğü seçtiler. Katiller ordusu tarafından parçalanacaklarına, kumlar üzerinde sessiz son onları bekliyor.

3- Deniz kirliliği de balinaları harekete geçirip, onları hayattan bıktırabilir.

4- İnsanların yaptığı balina avı şu son 200 yıldır neredeyse balinaların soyunu kurutuyordu. Son derece hisli ve yavrularına karşı aşırı sevecen balinaları para için, insanlar öldürmekten çekinmiyorlar. Belgesellerde var, kayıklarla balina avına çıkanların yanına balina sokuluyor ve katil bir el zıpkını fırlatıyor. O balinalar da göz göre göre neden kayıkların yanına gelirler, çözebilmiş değilim.
Balina zıpkını yiyince bir kuyruk vursa kayıktakilerin hepsi denize ama çok çaresiz kalıyorlar.

Bu kadarı yeterli sanırım. Yeter ki biz canlıların hayatına saygı duyalım. Ördek, kuş, geyik gibi hayvanları da avlamayalım.