Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.03.12, 22:59   #14
Gece
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 70
Mesajlar: 1,099
Ettiği Teşekkür: 5688
Aldığı Teşekkür: 6867
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Sivas Katliamı Neden Zaman Aşımına Uğrayacağı Belli Oldu !...

Sloganları hatırlayalım....
Bugünkü söylemlerden pek farkı yok ...
“Sivas laiklere mezar olacak,
Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak,
Şeriat gelecek, batıl zail olacak“
Şeriat gelecek, zulüm bitecek,
Yaşaşın şeriat,
Muhammed’in ordusu kafirlerin korkusu,
Yaşasın Hizbullah, kahrolsun laiklik, şeriat isteriz...”


Peki ya ölen sanatçılarımız...
Buyrun, hatırlayalım istedim..

Asım Bezirci – 67 yaşında (Araştırmacı, yazar)
1928 Erzincan doğumlu olan Asım Bezirci üniversite yıllarında sosyalizm ile tanışarak Türkiye Sosyalist Partisi'ne üye oldu. Yayınlanmış 70 kitabı bulunmaktadır.

Rıfat Ilgaz’ın yakın arkadaşı olan Asım Bezirci’nin yaşamını konu alan bir inceleme kitabı yayınlanmıştır.

Nesimi Çimen – 67 yaşında (Şair, Sanatçı)
Alevi Bektaşi halk ozanı olan Nesimi Çimen 1931 yılında Adana’da doğdu. İstanbul’a yerleştikten sonra geçimini sağlamak için ozanlık yapmaya başladı.

Tunceli’de 1967 yılında sahnelenen Pir Sultan Abdal oyununda görev aldı. Aynı gün çıkan olaylarda tutuklanarak gözaltına alındı. Serbest kaldıktan sonra ailesiyle birlikte Zeytinburnu’nda bir gecekondu da yaşamaya başladı.

Evinde dava arkadaşları olan, aralarında Yaşar Kemal ve Yılmaz Güney’in de bulunduğu çok sayıda sanatçı, ozan ve aydın kalmıştır.

Türkülerini göğsünde taşıdığı “cura” ile söyledi ve bununla ünlendi. Nesimi Çimen Üç telli curanın son ustasıdır.

Metin Altıok - 52 yaşında (Şair, Yazar)
İzmir Bergama’da 1941 yılında dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. Madımak Olayı'ndan ağır yaralı olarak çıktı fakat 9 Temmuz 1993 yılında kurtarılamayarak Ankara’da hayatını kaybetti.

Metin Altıok 60’lı yıllarda genç şairlerden biri olarak anılmaya başladı. Ancak şiirleri ilk olarak 1970’li yıllarda yayınlandı. Romantik ve yalın bir dile sahip olan sanatçı çok sayıda şiir ve sanat etkinliklerine katıldı.

Asaf Koçak – 35 yaşında (Karikatürist)
1958 yılında Yozgat'ta doğan sanatçı Kırşehir Eğitim Enstitüsü'nü bitirdikten sonra öğretmenlik yapmaya başladı.

Daha sonra istifa ederek Ankara’ya gitti ve burada kişisel sergiler açtı. Yaşamının son 14 yılını karikatürist olarak geçiren Asaf Koçak’ın çizimleri Sorun, Yapıt, Yeni Olgu, Türkiye Yazıları, 2000’e Doğru, Bilim ve Sanat, Yarın, Edebiyat 81, Cumhuriyet, Günaydın ve Yeni Çuval’da yayımlandı.

Sinemada da şansını deneyen Koçak, Simbad isimli kısa metrajlı bir filmde oynadı. Ayrıca musluk tamirciliği de yapan Asaf Koçak, Özgür Gelecek isimli derginin görsel danışmanlığı ve Pir Sultan Abdal dergisinin karikatüristliği görevlerini de üstlendi.

Behçet Sefa Aysan – 44 yaşında (Şair)
1949 yılında Ankara'da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi.

12 Mart döneminde eğitimine ara verdi. Mezuniyetinden sonra Önce İzmir’e atandı, ardından da Ankara’da Psikiyatri ihtisası yaptı. Madımak olaylarında hayatını kaybetmesinden sonra Türk Tabipler Birliği Behçet Aysan’ın anısını yaşatmak için adına şiir ödülü vermeye başladı.

Edibe Sulari - 40 yaşında (Sanatçı)
Edibe Sulari çok sayıda plakta dişi sulari olarak görev aldı. Avrupa’da yaşamasına rağmen Türkiye’de düzenlenen tüm Alevi etkinliklerine katılırdı.

Erdal Ayrancı – 35 yaşında (Şair)
ODTܒye 1978 yılında giriş yapan Erdal Ayrancı 1958 doğumlu. 12 Eylül döneminde hayatı değişti. Erdal Ayrancı, 1980-1983 yılları arasında Mamak, Ankara Kapalı, Niğde, Bor Cezaevlerinde hapis yattı.

Hasret Gültekin – 23 yaşında (Şair, Saz sanatçısı)
1971 yılında Sivas’ın Han köyünde doğdu. 6 yaşında saz çalmaya başlayan Hasret Gültekin ilk olarak 11 yaşında sahne aldı. Resmi olarak çıkan ilk Kürtçe kaset olan Nevroz 1990 yılında piyasaya Hasret Gültekin tarafından çıkarıldı.

1991 yılında Rüzgarın Kanatları isimli albüm çıkardı ve pekçok sanatçının albümünde müzik yönetmenliği de yaptı.

Mehmet Atay – 25 yaşında (Gazeteci)
1968 Divriği doğumlu. Gazeteci ve fotoğrafçıdır.

Muhlis Akarsu – 45 yaşında (Sanatçı)
Saz sanatçısı olan Muhsin Akarsu 1948'de Sivas'ta doğdu. 100’ün üzerinde plak, 4 kaset ve çok sayıda deyişi vardır. 1970’li yıllarda İstanbul’a yerleşti ve aynı yıl ilk plağını çıkardı.

Her yıl çeşitli şekillerde düzenlenen hemen tüm Alevi etkinliklerine katıldı. Yaptığı türkülerden dolayı 1980’li yıllarda hapis cezası aldı. Sanatında Karacaoğlan’dan ve Pir Sultan Abdal’dan etkilendiği açıkça görülmektedir.

Muammer Çiçek – 26 yaşında (Aktör)
1967 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde dünyaya geldi. 1992 yılında Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdi. Muammer Çiçek şiirle ve tiyatro ile de ilgilenerek özellikle oyunculuğa emek ve gönül vermiştir.

Uğur Kaynar – 37 yaşında (Şair)
1956 yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğdu. Şiirlerinin ana teması sevgi olan Kaynar, 12 Eylül döneminde 2 yıl Mamak Cezaevi'nde yattı.
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.