Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.03.12, 00:05   #3
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5994
Mesajlar: 25,830
Ettiği Teşekkür: 100701
Aldığı Teşekkür: 141585
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Mezarlıklar - Mezar Taşları ve Edebiyatçıların Mezarları

Safvet Nezihî
(1871- 3 Kasım 1939)

Asıl adı Ömer Lütfi'dir. Galatasaray Lisesi'nde okudu. Buradaki eğitimini tamamlamadan Kapalıçarşı’da baba mesleği olan kuyumculukta çalışmaya başladı.

İkdam, Servet-i Fünun, Malumat gazete ve dergilerinde roman ve öyküleri yayımlamaya başladı. 1902 yılında İkdam gazetesinde yayımlanan Zavallı Necdet romanı tanınmasını sağladı. 1908'den sonra Resimli Kitap dergisinde yazdı.

Safvet Nezihî, Edebiyat-ı Cedide zevkine uygun, aşırı duygusal romanları, özellikle Zavallı Necdet ile tanınmıştır. Bu eser halk arasında çok sevilmiş ve Safvet Nezihî, «Zavallı Necdet yazarı» olarak tanınmıştır.

Edebiyat-ı Cedide'nin pek çok eserinde olduğu gibi bu kitapta da seçkin kişilerin hayatı söz konusu edilmektedir.
Zavallı Necdet, Teehhül Aleminde, Kadın Kalbi, Kumar Beliyyesi, Müsebbib Oyun, İzah ve İstizah adlı eserleri vardır.

Eğlenceye düşkünlüğü yüzünden düzensiz bir hayat yaşadı. Bakırköy Akıl Hastanesi'nde vefat etti. Mezarı Bakırköy Mezarlığı’nda Cenap Şahabettin’in mezarına yakındır.Bakırköy Mezarlığı

Mehmet Faruk Gürtuna

(1904 – 5 Ağustos 1982)
Mehmet Faruk, 1904’te Edirne'de doğdu. Babası, Edirne'nin otuz birinci alayında asker iken, 1915’te Çanakkale'de, Seddülbahir hücumunda şehit düşmüş olan Abdülkadir'dir. Edirne Muallim Mektebi’nde tahsiline başlar. On yaşında iken annesini, on bir yaşında iken babasını kaybederek yetim kalmış, çocukluğunda Bulgar, gençliğinde Yunan işgali görmüş; yıllarca kâh talebe, kâh hoca olarak öksüz yurtlarında bulunmuştur.

1922’de okuldan mezun olunca İstan¬bul'a gelerek sekiz dokuz yıl kadar Çağlayan, Imrahor, Halıcıoğlu, Ortaköy Gazipaşa, Balmumcu, İnönü, Trilye Darüleytamlarında öğretmenlik yapmıştır.

1939’dan sonra siyasî olmak üzere önce Yıldırım Postası ve onu müteakip Demokrat Politika unvanlı günlük akşam gazetelerini çıkardı. Demokrat Politika gazetesinin başmakalelerini yazdı.

Her hafta, Her Ay gibi küçük çaplı dergilerden sonra, 1947’de Hergün adlı bir gazete çıkardı ve başyazarlığını yaptı. 1957’de DP’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 27 Mayıs’ta tutuklanarak partililerle birlikte yargılandı.

Çocuklara Şiir Kitabı, Dağ Başında Aşk, Büyük Hakan Alpaslan (oyun), Tuna Gülü isimli eserleri vardır.
Mehmet Faruk Gürtunca, 1982 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Mezarı Bakırköy Mezarlığı’ndadır.

Bakırköy Mezarlığı

Azra Erhat
(6 Haziran 1915 - 6 Eylül 1982)Deneme ve inceleme yazarı, arkeolog ve çevirmen olan Azra Erhat, özellikle eski Yunan klasiklerinden yaptığı çevirileriyle tanınmıştır. 6 Haziran 1915’te İstanbul, Şişli'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Belçika’da yaptı. 1939’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ni bitirerek Klasik Filoloji Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı. 1946’da doçent oldu. 1948’de aynı fakültedeki öğretim üyeleri Pertev Naili Boratav, Behice Boran, Adnan Cemgil, Niyazi Berkes’le birlikte üniversiteden uzaklaştırıldı. 1949-1950 arasında Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalıştı. Uluslararası Çalışma Örgütü’nde (ILO) kütüphanecilik yaptı.

12 Mart muhtırası sonrasında Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat, Thilda Kemal, Vedat Günyol ve Magdi Rufer Komünist Partisi kurucusu olmakla suçlanıp tutuklandı ve altı ay Maltepe Askeri Cezaevi'nde kaldı.

Homeros (Gül ile Söyleşi), İşte İnsan, Mavi Anadolu, Mavi Yolculuk 1 , Mavi Yolculuk 2 , Mektuplarıyla Halikarnas Balıkçısı, Mitoloji Sözlüğü, Osmanlı Münevverinden Türk Aydınına, Sevgi Yönetimi, Troya Masalları isimli eserleri vardır.

Şadan Gökovalı'nın manevi annesi olan Azra Erhat kansere yakalandı. Londra'da tedavi gördü, ama sonuçsuz kaldı. 6 Eylül 1982'de öldü. Mezarı Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığı’ndadır.Bülbüldere Mezarlığı

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
19 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.