Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.03.12, 23:21   #4
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5976
Mesajlar: 25,788
Ettiği Teşekkür: 100617
Aldığı Teşekkür: 141456
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mezarlıklar - Mezar Taşları ve Edebiyatçıların Mezarları

Melih Cevdet Anday
(13 Mart 1915 - 28 Kasım 2002)
Orhan Veli Kanık ve Oktay Rıfat'la birlikte "Yeni Şiir" anlayışını geliştirerek "Garip Akımı"nı başlatmış olan Melih Cevdet Anday, 13 Mart 1915 tarihinde, babası avukat Cevdet Bey'in Çanakkale'nin bir köyünde askerlik yaptığı sırada, İstanbul'da dünyaya geldi.

1954'te İstanbul Belediye Konservatuarı, Tiyatro Bölümü'nde, fonetik-diksiyon derslerinde eğitmenlik yaptı.
1960 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmaya başladı ve bunu ölümüne kadar sürdürdü.

1964 -1969 yılları arasında, TRT Yönetim Kurulu üyeliği yapan Melih Cevdet, 1977 yılında Belediye Konservatuarı’ndan emekli oldu.

Garip (Orhan Veli ve Oktay Rıfat'la birlikte), Rahatı Kaçan Ağaç, Telgrafhane, Yanyana, Kolları Bağlı Odysseus, Göçebe Denizin Üstünde, Teknenin Ölümü, Sözcükler, Ölümsüzlük Ardında Gılgamış, Tanıdık Dünya, Güneşte, Yağmurun Altında isimli eserleri vardır.

Melih Cevdet, 28 Kasım 2002 tarihinde 87 yaşındayken böbrek ve solunum yetmezliğinden hayata veda etti. Şişli Camii'ndeki cenaze töreninden sonra Büyükada'da toprağa verildi.


Büyükada Mezarlığı
Kemalettin Tuğcu
(1902 - 18 Ekim1996)
Çocuk dergileri ve özellikle çocuklara yönelik yayınlarıyla ülke çapında tanınan Kemalettin Tuğcu, İstanbul’da doğdu. Babası, Birinci Dünya Savaşı’nda iki kez yaralanmış bir binbaşı; annesi çok güzel keman çalan bir ev hanımı idi.

Dört kardeşten ikincisi olan Kemalettin Tuğcu, sakat doğduğu için, yaşamının ilk yirmi beş yılını Çengelköy’de, dedesinden kalan köşkte, toplumdan uzak kalarak geçirdi. Hiçbir okula gitmedi. Kendi kendisini yetiştirmiş ve tercümeler yapacak kadar Fransızca öğrenmiştir.

Tuğcu 500'e yakın romana imzasını attı.
Veysi Baba, Üvey Baba, Saadet Borcu, Sokak Köpeği, Küçük Serseri, Doğduğum Ev, Kardeşim Tomris, Komşularımız, Korkunç Yıllar, Küçük Adamlar, Eskici Baba, Taşyürek,
Uçurum, Yetim Malı, Altın Bilezik, Ana Hakkı, Benden Sonrakiler, Benim Babam, Ceylanlı Bahçe, Çifte Kumrular, Çingene Kızı, Çocuk Hırsızları, Çocuklar Adası, Annelerin Çilesi, Deniz Kızı, Eski Bir Masal, Gece Kuşları, Gülçin Abla, Güzel Bir Gün, Hırdavatçı Dede, İçler Acısı, Kız Arkadaşım, Kimsesiz Adam, Kolsuz Bebek, Küçük Gazeteci, Mercan Kolye, Mine'nin Arkadaşı, Ninelerin Ninesi, Sakat Çocuk, Son Çocuk, Şehir Çocuğu, Uğurlu Çocuk, Yer Altında Bir Şehir, Yuvadan Uzak, Koruköy'ün Yetimi, Dağdaki Yabancı, Annemin Hikayesi, Yılanlı Bağ, Kuklacı gibi eserleri vardır.

18 Ekim 1996 Cumartesi günü vefat eden Kemalettin Tuğcu, Çengelköy Mezarlığı’na defnedildi.

Çengelköy Mezarlığı

Baki
(1526 – 7 Nisan 1600)
Asıl adı Mahmut Abdülbaki olan Divan şairi Baki, İstanbul'da doğdu. Babası Fatih Camii müezzinlerindendi. Çocukluğunda saraç çıraklığına devam ettiyse de okumak istediği için medreselere devam etti, eğitimini tamamladıktan sonra müderris oldu.

Yaşadığı dönemde "Şairlerin Sultanı" diye anılan Baki’nin Mevahib-i Ledünniye, Fezail-i Cihat gibi eserler vermiş, ayrıca tercümeler yapmıştır.

1600 yılında, İstanbul'da vefat etti. Mezarı Edirnekapı Mezarlığı’ndadır. Mezarında belki de unutulup kaybolmaması için farklı zamanlarda yazılmış üç ayrı mezar taşı vardır.

İlk mezar taşında şunlar yazılıdır:


Hüve’l Hallâkül Baki
Ulemâdan ve sultân-ı şuâradan
Merhûm Abdü’l- Bâki Efendi’nin
Ruhiyçün Fâtiha
1062


İkinci mezar taşında şunlar yazılıdır:
Hüve’l Hallâkül Baki
Ulemâdan ve sultân-ı şuâradan merhûm
Ve mağfûr Abdü’l- Bâki Efendi’nin
Ruhiyçün Fâtiha
1062

Edirnekapı Mezarlığı

Leyla Saz Hanım

(1845 - 6 Aralık 1936)

"Yaslı gittim şen geldim"
dizesiyle başlayan ünlü marşın ve "Seni sevda çiçeğim, tac-ı serim” (hicaz), "Nerdesin, nerde acep, gamla bıraktın beni “(hicazkar), "Mani oluyor halimi takrire hicabım (hicazkar)” gibi şarkıların bestekarı olmasının yanı sıra, "Solmuş Çiçekler" başlıklı şiir kitabıyla da tanınan ve yirmi yıldan uzun bir süre saray yaşamının içinde bulunmuş Şair Leyla Hanım, 1845 yılında İstanbul'da doğdu.

Çocukluğunun ve gençliğinin en güzel yıllarını Çırağan Sarayı'nda geçiren Leyla Saz Hanım, Hekimbaşı İsmail Paşa'nın kızıdır.

Divan geleneğini takip ederek yazdığı şiirlerinden toplanabilen kısmı ilk kez 1928'de Solmuş Çiçekler ismiyle yayımlanmıştır. Harem ve Saray Adat-ı Kadimesi ismini verdiği, saray çevresini ve âdetlerini anlatan anılarıyla da meşhur olmuştur. Bu anılar önce 1920-1922 yılları arasında Vakit Gazetesi’nde, daha sonra 1974 yılında Haremin İçyüzü ismiyle kitap olarak yayımlanmıştır.

Leyla Saz Hanım 6 Aralık 1936 günü damadı Mehmet Ali Ayni’nin İstanbul Kızıltoprak’taki evinde vefat etti. Mezarı Edirnekapı Mezarlığı’nda 2. adadadır.


Edirnekapı Mezarlığı

__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
20 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.