Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.03.12, 23:45   #6
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5994
Mesajlar: 25,829
Ettiği Teşekkür: 100698
Aldığı Teşekkür: 141579
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Mezarlıklar - Mezar Taşları ve Edebiyatçıların Mezarları

Kerime Nadir Azrak
(5 Şubat 1917 - 21 Mart 1984)
Cumhuriyet dönemi roman yazarlarından olan Kerime Nadir Azrak, 1917 yılında İstanbul’da doğdu. Mısır Kadısı Şebinkarahisarlı Hattatzade Yahya Reşit Efendi'nin torunu Maliyeci Nadir Azrak’ın kızıdır.

Çocukluğu ve gençliği Emirgan’da geçti. İlk ve orta öğrenimini çeşitli okullarda tamamlayan Azrak, 1935 yılında Bebek'te bulunan Saint Joseph Fransız Kız Lisesi’nden mezun oldu.

Edebi hayatına Servet-i Fünun, Uyanış ve Yarımay dergilerinde yayımladığı şiir ve hikâyelerle başladı. Bazı yazıları da Aydabir, Yedigün ve Hayat gibi mecmualarda çıktı.

Daha çok romanları ile tanınan Kerime Nadir Azrak, sayıları kırka yaklaşan roman yazdı. Yazdığı bu romanların bir kısmı da sinemaya uyarlandı. Romanlarının konularını karşılık görmeyen veya kavuşamayan aşıklar teşkil eder.

Hıçkırık, Günah Bende, Seven Ne Yapmaz, Samanyolu, Yeşil Işıklar, Funda, Gelinlik Kız, Aşka Tövbe, Uykusuz Geceler, Kahkaha, Ormandan Yapraklar, Aşk Rüyası, Posta Güvercini, Pervane, Esir Kuş, Kırık Hayat, Sonbahar, Aşk Bekliyor, Gümüş Selvi, Karar Gecesi isimli roman; Mücrim isimli hikâye; Romancının Dünyası isimli hatıra kitapları vardır.

Kerime Nadir, 21 Mart 1984’de 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. 22 Mart Perşembe günü Şişli Camiinde kılınan cenaze namazından sonra Feriköy Mezarlığı’nda 23. adada babasının mezarında toprağa verilmiştir.
Feriköy Mezarlığı

Neyzen Tevfik
(24 Mart 1879 – 28 Ocak 1953)
24 Mart 1879’da Bodrum’da doğan Neyzen Tevfik’in asıl adı Tevfik Kolaylı’dır. Babasının memleketi Bafra'nın Kolay nahiyesi olduğu için soyadı kanunuyla "Kolaylı" soyadını almış. Babası Rüştiye Mektebi muallimi Hasan Fehmi Bey, annesi Emine Hanım’dır.

Kendine özgü yergileri ve yaşam biçimiyle adını duyuran Neyzen Tevfik, babasının görevli bulunduğu Urla kasabasında, usta bir neyzen olan Berber Kâzım'la tanıştı ve ondan ney dersleri almaya başladı.

O bir sara hastasıydı Tevfik’i babası yatılı olarak “İzmir İdadisi”ne yazdırdı. Ancak sar’a nöbetlerinin yeniden başlaması üzerine okulu tamamen bıraktı. Ney’e duyduğu derin sevgiyle İzmir Mevlevihanesi’ne girdi. Neyzen Tevfik, burada Tokadizade Şekip, Tevfik Nevzat, Ruhi Baba ve Şair Eşref gibi pek çok ünlü isimle ile tanıştı ve onlardan Türkçenin yanı sıra Arapça ve Farsça dersleri aldı.

Bu arada Mehmet Akif Ersoy'la tanıştı ve Mehmet Akif, dönemin seçkin müzisyen ve edebiyatçıları ile tanışmasını sağladı. Neyzen, Mehmet Akif'e ney öğretti; Mehmet Akif de Neyzen'e Arapça, Farsça ve Fransızca öğretti.

1926 yılında Atatürk'le tanışan Neyzen Tevfik, 1927 yılında sa'ra nöbetleri ve alkol yüzünden artık sık sık gideceği Toptaşı Tımarhanesi ve Zeynep Kâmil Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. 1928 yılında, eski dostu Mehmet Akif'i görmek için tekrar Mısır'a gitti ve bir yıla yakın bir süre yanında kaldı.

Neyzen Tevfik ölümünden bir ay kadar önce felç geçirmiş, durumu iyice ağırlaşmıştı.Hayatı 28 Ocak 1953'de son buldu. Ölüm sebebi müzmin bronşitti.. Cenaze namazı Beşiktaş'ta Sinan Paşa Camii'nde kılındı. Caminin avlusundan taşan kalabalık; ana caddeleri, kahveleri, yolun karşısındaki Barbaros Bulvarı’nı doldurdu. Memurların, profesörlerin, ileri gelenlerin yanı sıra kılıklarına çeki düzen vermeye çalışmış sarhoşlar, sokak serserileri ve bin bir çeşit insan bir arada uğurladılar Neyzen'i .

Cenazesi vasiyeti gereği Kartal Mezarlığı’na defnedilmiştir. Mezarı yol kenarından görülmektedir. Yakın akrabalarının da çevresinde olduğu mezarı kapıdan girdikten sonra sol taraftaki duvar kenarında on beş yirmi metre kadar ilerdedir.Kartal MezarlığıCemal Süreyya
(1931 - 9 Ocak 1990)

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en önemli isimlerinden biridir Cemal Süreya. Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan'da dünyaya geldi.

İlköğrenimini İstanbul’da Beyoğlu 37. İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise Bilecik Ortaokulu’nda tamamladı ve daha sonra Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. 1954’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi.

Şiir aşkı bu yıllarda başlamıştı. Bu arada kendi kendine Fransızca öğrenip, çevirmenlik yapmaya başladı. 1975 ve 1976 yıllarında İstanbul’da Darphane müdürlüğü yaptı. 1982 yılında mali müşavirlikten emekli oldu.

Kültür Bakanlığı’nda ve çeşitli yayınevlerinde danışmanlık ve düzeltmenlik yaparak çalışma hayatına devam eden Cemal Süreya, bu süre içerisinde Saçak, Türkiye Yazıları, Maliye Yazıları, ve Oluşum dergilerinin kültür-sanat bölümlerinin sorumluluğunu üstlendi.

Üvercinka, Göçebe, Beni Öp Sonra Doğur Beni, Sevda Sözleri Sıcak Nal ve Güz Bitiği Sevda Sözleri isimli şiir; Şapkam Dolu Çiçekle, Günübirlik, Onüç Günün Mektupları, 99 Yüz, 999. Gün / Üstü Kalsın, Folklor Şiire Düşman, Uzat Saçlarını Frigya, Aydınlık Yazıları / Paçal, Oluşum’da Cemal Süreya, Papirüs’ten Başyazılar, Günler, Güvercin Curnatası, Toplu Yazılar I: Şapkam Dolu Çiçekle ve Şiir Üzerine Yazılar isimli düzyazı eserleri vardır.

9 Ocak 1990’da İstanbul da vefat eden şair, her sene bu tarihte Bostancı’da, ölümünden önce sık sık gittiği bir restorana anılmaktadır. Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü konulmuştur. Mezarı Kulaksız Mezarlığı’nda 3. adadadır.
Kulaksız MezarlığıHalide Edip Adıvar

(1882 - 9 Ocak 1964)
1884 yılında İstanbul'da doğdu. Rıza Tevfik Bölükbaşı'ndan Fransız edebiyatı dersleri aldı. Ayrıca özel olarak Kuran-ı Kerim, Türk musikisi, Arapça ve felsefe dersleri de aldı. Bu dönemde matematik dersleri aldığı Salih Zeki ile sonradan bir evlilik yaptı.

1901'de koleji bitiren Halide Edip Adıvar, 1908 yılında gazetelerde kadın hakları ile ilgili yazılar yazmaya başladı. Bu yazıları yüzünden bazı çevrelerin tepkisini topladı. 31 Mart Ayaklanmasının çıktığı dönemde Mısır'a kaçtı.

1909'dan sonra eğitim alanında çalışmaya başlayan Halide Edip, öğretmenlik ve müfettişlik yaptı. Balkan savaşlarında hasta bakıcılık yaptı. Bu işler sayesinde toplumun değişik kesimlerinden insanları tanıma fırsatı buldu.

Halide Edip Adıvar en ünlü romanı 'Sinekli Bakkal'da kişisel ilişkileri anlattığı roman anlayışından farklı olarak Osmanlı toplumunun genel yapısını anlatmıştır.

Sinekli Bakkal 1943'te CHP Ödülü'nü alarak Türkiye'de en çok baskı yapan roman olmuştur. Çok çeşitli alanlarda etkinlik göstermiş, siyasal ve toplumsal konularda Türkçe ve İngilizce kitaplar yazmış, İngilizce'den Türkçe'ye çeviriler yapmıştır.

Eserlerinde kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna özellikle yer vermiştir. Çağdaşları arasında yurtdışında en çok tanınan Türk yazarı olmuştur. Eserlerinden bazıları İngiliz, Fransız, Alman, Rus, Macar, Fin, Urdu, Sırp, Portekiz dillerine çevrilmiştir.

Eserleri

Roman: Heyula , Raik'in Annesi , Seviye Talip , Handan , Yeni Turan , Mev'ud Hüküm , Atesten Gömlek , Vurun kahpeye , Kalb Ağrısı , Zeyno'nun Oğlu , Sinekli Bakkal , Yolpalas Cinayeti , Tatarcık , Sonsuz Panayır , Döner Ayna , Akile Hanım Sokağı , Kerim Ustanın Oğlu , Sevda Sokağı Komedyası , Çaresaz , Hayat Parçaları

Öykü: Harap Mabetler , Dağa Çıkan Kurt , Kubbede Kalan Hoş Sada

Oyun: Kenan Çobanları , Maske ve Ruh
Anı: Türkün Ateşle İmtihanı , Mor Salkımlı Ev .

Diğer Eserleri: Talim ve Terbiye , Turkey Faces West , Conflict of East and West in Turkey , İnside İndia , Türkiye'de Şark-Garp ve Amerikan Tesisleri , İngiliz Edebiyat Tarihi , Doktor Abdülhak Adnan Adıvar.

Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 Perşembe günü saat 4.30’da vefat etmiş, 10 Ocak 1964 Cuma günü Merkez Efendi Mezarlığı’nda 5. adada toprağa verilmiştir.Merkezefendi Mezarlığı


__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
22 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.