Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.03.12, 18:37   #1
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 784
Ettiği Teşekkür: 28194
Aldığı Teşekkür: 33967
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Suat Sayın | Türk Sanat Müziği Sanatçısı (1932 - 2006)

Suat Sayın (1932 - 2006 )

(1932 - 2006) , (Fatih İstanbul, Türkiye, Türk ), Müzisyen , Bestekar ve Ses sanatçısı.

Müziğe 12 yaşında ud çalarak başlamıştır. Vefa Lisesi mezun olduktan sonra 1952 yılında Ankara radyosunda udi olarak görev yapmıştır. Daha sonra stajer sanatçılara nota, usül ve makam dersleri vermiştir.

O günün stajer sanatçıları, bugünün müzik üstadlarında bazıları Ziya Taşkent, İsmet Nedim, Kutlu Payaslı, Yıldırım Gürses ve Mustafa Seyran ders verdiği öğrencilerden bazılarıdır. Ayrıca Sevim Çağlayan, Behiye Aksoy, Sevim Tanürek, Neşe Karaböcek ve Sevim Şengül kendisinden özel ders almışlardır.

1958-59 yıllarında beste çalışmalarına başlayan Suat Sayın , 1960 yılında radyoda ayrılarak ilk plağı Postacı'yı seslendirmiş, 1967 yılında ilk kez sahneye Ankara Lunapark'ta.İlk bestesini "Gözlerimin yaşını silemiyorum" adlı şarkıya yapmıştır.
Bestelerinde daha çok Arap Müziği etkisinde kalan Suat Sayın, tema olarak aşk üzerine çalışmıştır. Çok sesli ve dış kaynaklı müziğin öncülüğünü yapmasından dolayı, müzik otoriterleri eserlerini arabesk olarak değerlendirmişler ve bu sebeple eserleri TRT kurulundan geçmemiştir. Zira eserleri incelendiğinde makam ve usul bakımından çok ince motiflerle işlendiğini görmek mümkündür.

Şarkılarının çoğunu musikimizin çok kıymetli icracıları plak ve albüm yapmakta tercih ettikleri görülür. Bazen bir tavernada dans müziği olarak, bazen de şarkılarını Türk Sanat Müziği repertuarlarında bulmak mümkündür. Zengin bir arşive sahip Suat Sayın' ın Türk müziğindeki yerini inkâr etmek mümkün değildir.

Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji servisi'nde hayatını kaybeden müzisyen Suat Sayın için Şişli camii'nde ikindi vakti tören düzenlendi. Sayın'ın cenazesi, ikindi vakti burada kılınan namazın ardından götürüldüğü Zincirlikuyu mezarlığı'nda defnedildi.

Bazı Eserleri

• Seninle Bir Gece
  • Sevemez Kimse Seni
  • Söyleyin Yıldızlar
  • Sus Sus Sus
  • Yalan Gözlerin
  • Yolcu İle Arabacı
  • Yollar Uzak Gelemedim
  • Zalimin Zulmü Varsa
  • Akşam Olur Gizli Gizli Ağlarım
  • Ayrılık Kolay Değil
  • Bitmeyen Çile
  • Gündüzüm Seninle
  • İntizar
  • Kederli Günlerimde
  • Kollarında Öleyim
  • Seni Sevmekten Değil Senden Vazgeçtim

Kaynak : Wikipedia

Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.