Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.03.12, 22:18   #4
Gece
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 70
Ettiği Teşekkür: 5688
Aldığı Teşekkür: 6857
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Hiç Evlenmeyen Kadın Şairimiz|Mihri Hatun

Merak ettim araştırdım biraz...
Evlenmemiş olabilir ama dedim kesin işin içinde aşk yeniği var...
Haklı olabilirim...
Ne derece doğru bilmem ama nette bulduğum bazı bilgiler şöyle...

Gelgelelim Mihrî Hatun'u dünya çapında üne kavuşturan ise erkekleri peşinden sürüklemesi değil adını hiç vermediği bir kadına duyduğu “ilgi” olmuştur. Zaten onu keşfeden de bir Rus Türkoloğu olan Elena Maştakova'dır. 1967 yılında günümüze kalan tek eseri olan divanını tenkitli olarak yayınlamıştır. Avrupa'da Yunan mitolojisinde Afrodit'e duyduğu aşk nedeniyle lezbiyen olan Sappho'ya ithafen Türk Sappho'su olarak adlandırılan Mihri Hatun'a bu ismi ilk olarak ünlü tarihçi Joseph von Hammer vermiştir. Hakkında bu konuda Türkiye'de basılan ilk eser ise Sennur Sezer'in Türk Safo'su Mihri Hatun adlı kitabıdır.

Mihri Hatun'un ilgi duyduğu kadın uzun süre edebiyat ve tarih çevrelerince merak konusu olmuştur. Kimileri bu kadının aynı dönemde yaşayan şair Zeynep Hatun olduğunu iddia etse de bu sav temelsizdir. Çünkü Zeynep Hatun Fatih Sultan Mehmet'e çocukluğundan beri deli gibi aşık olan biridir. En sonunda dayanamayıp huzurunda bir şiirle aşkını ilan etmiş ancak karşılık bulamamıştır. (Hatta onun Fatih'e olan bu aşkı değerli müzisyenlerimizden Can Atilla'nın 1453 Sultanlar Aşkına isimli albümünde saba makamında bir beste ile anlatılmıştır.) Kaynak yetersizliğinden dolayı bu konu tarihin çözülmemiş magazinsel bir olayı olarak kalacağa benzemektedir.

Kaynak

Ama unutmamız ve onu bize yabancı birinin hatırlatması oldukça üzücü...
Paylaşım için teşekkürler...
4 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.