Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.03.12, 12:10   #4
trenci
Üye

trenci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 30
Ettiği Teşekkür: 87
Aldığı Teşekkür: 487
Rep Derecesi : trenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ankara Savaşı (28 Temmuz 1402)

KÖR İLE TOPALA KALAN DÜNYA
Savaş sonrasıydı. Yıldırım Bayezid Hân mağlup ve esir olmuştu. Ancak o da bir Türk hükümdarı olduğu için töreye uyuldu ve silâhı alınmadı.
Onu Emir Timur’un huzuruna getirdiler. Üstü-başı toz toprak içinde olmasına rağmen, dimdik duruyordu. Vakar ve haysiyetinden hiçbir şey kaybetmemiş ve galibin önünde eğilmeyi zûl addediyordu. Hayatının bu en zilletli anında dahi tam bir yaralı aslan gibiydi.
Timur ona baktı, baktı, baktı… ve bir müddet sonra gülmeye başladı. Bu gülüş Yıldırım’ı çileden çıkarmaya yetmişti:
— Allâh’ın bedbaht etmiş olduğu birisiyle alay etmek fenâdır! dedi. Timur hâlâ gülüyordu…
— Sana değil, dedi, Allâh’ın bu dünyayı senin gibi bir “kör” ile benim gibi bir “topal”a bıraktığına gülüyorum.

Bu hikayenin doğruluk derecesini bilmiyorum fakat bu günkü devlet yöneticilerine baktıkça aklıma bu hikaye geliyor.

Atatürk uyansa da kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin kimlere kaldığını görse idi ne yapardı acaba.

Gülermiydi ağlarmıydı ?

trenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla