Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.04.12, 12:07   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katliamlar

"Kara Ölüm (Veba)" salgını sırasında
Yahudilere yapılan zulüm ve katliamlar


"Kara Ölüm (Veba)" salgını sırasında Yahudilere yapılan zulüm ve katliamlar, 1348'den 1351 yılına kadar birçok Orta Avrupa şehrinde Veba salgını sırasında çıkarılan ayaklanmalarda yaşanmıştır. Bu olay "Veba Katliamı" olarak da adlandırılır. Dikkat çekici olan ise, bazı pogromların Veba salgınının henüz ulaşmadığı yerlerde de gerçeleştirilmiş olmasıdır.Tetikleme


1349 yılına kadar olan süre zaten Yahudiler ve Hıristiyanlar arasında bir gerginlik yaratmıştı. Hıristiyan doktrinine göre rituel cinayet efsanelerinin yanı sıra, tefeci olarak Yahudilerden nefret ediliyordu. Kuyuları zehirledikleri yönündeki iddialar çok sık olarak yaygınlaşmaya başlamıştı. Yahudileri, vebayı bu şekilde salgın haline getirmekle suçluyorlardı. Hatta Yahudileri şehirlerinde barındırdıkları için, Allahın Hıristiyanları cezalandırdığı düşüncesi oluşmuştu.Yahudilerin Simon von Trient isimli bebeğe sözde
uyguladıkları ritüel cinayetin 1475 yılında
bir kitapta yayınlanmış temsili resmi

Tüm bu ayaklanmalarda günah çıkarma için kendini kırbaçlayan Hıristiyanlar hareketinin ne tür rol oynadığı ve halkı bu şekilde kışkırtıp kışkırtmadıkları hala tartışılmaktadır. Değişik şehirlerdeki ayaklanmalar farklılık gösterdiği için, kendini kırbaçlayanların bu konuda etkin oldukları kesin olarak söylenememektedir.

Yayılması


İddialar ve iddialar sonucunda yapılan katliamlar - tıpkı veba gibi - Akdeniz limanlarının güneyinden, kuzeyine doğru yayılmaktaydı. Katliamlar ilk olarak Fransa’da, özellikle de Cenevre’de başladı. 1348 Kasım’ında katliam Solothurn kantonu ile ilk Almanca konuşulan şehre ulaşmıştı. 1349 baslarında Basel (9 Ocak) ve Feiburg im Breisgau’da Yahudiler yakıldı. 14 Şubat’ta Strassburg’da yasayan Yahudiler öldürüldü. Katliamlar Rheineland bölgesinde yayılmaya devam etti. Buradaki katliamların yanısıra, Speyer (22 Ocak), Worms, Mainz, Koblenz, Köln (23/24 Ağustos) ve Trier şehirlerinde Yahudi cemaatleri yok edildi. Şubat 1351’de Königsberg’de sadece bir katliam yapıldı.


Strassburg KatliamıAktörler


Tüm bu katliamların ana aktörleri vatandaşlar ve esnaflardı, din adamları kendilerini geri planda tutuyorlardı. Yahudilerin emniyetini sağlamaları gereken bölge prensleri temkinli davranıp, geride durmayı seçmişlerdi.


Papa VI. Celemens, şiddete dayalı saldırıları durdurabilmek için, Yahudilerin yargılanmadan öldürülmelerini yasaklamaya çalıştı. Yahudilerin de vebadan etkilendiklerini ve Yahudilerin yaşamadığı bölgelerde de salgın olduğunu savundu. Tüm bu müdahale çabaları sadece Avignon şehrinde etkili oldu. Gerçekten de tüm Yahudi topluluklarına karsı yasal işlemler yapıldı ve bu işlemler sırasında itiraflarda bulunulması için işkenceler de uygulandı.


Avusturya
DüküII. Albrecht kendi bölgesinde katliamları engellemekte başarılı oldu. Pfalz Kontu I. Puprecht Speyer ve Worms şehrinden kaçan mültecileri korumaya aldı. Aragon’lu IV. Peter İspanya’da Yahudileri büyük ayaklanmalardan kurtardı, Polonya Kralı III. Kazimierz’de Polonya’da ayni şekilde hareket etti.

Olayların Ardından

Geriye dönüp bakıldığında, birçok veba katliamı hiç kimsenin önlem alamadığı ani isyanlar olarak açıklandı. Köln’de suçlular yapılan isyanları yabancıların ve alt tabakaya ait olanların üzerlerine atmaya çalıştılar. Yahudilerden geriye kalan miraslar yıllık vergi karşılığında şehirlere devredildi. Belli bir süre sonra Yahudilerin birçok şehire tekrar yerleşmelerine izin verildi.

Kaynak
Çeviri Bana Ait

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
20 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.