Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.05.12, 10:34   #4
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Nanking tecavüzü

Atatürk:
“Savaş Zaruri Olmalıdır, Zaruri Olmayan savaş, cinayettir!diyerek, savaşın insanlık dışı olduğunu vurgulamıştır.

Savaşlar, sadece
(küçük-büyük) tüm insanları değil, ülkelerin , doğasını, doğal yaşamını,yer üstü ve yer altı kaynaklarını da vurur, kirletir katleder.
Savaşa katılan askerler, gerek askerlik öncesi, gerekse askerlik eğitimleri esnasında öylesine şartlandırırlar ve robotlaştırırlar ki, savaş esnasında karşılarındakilerin (düşman) insan olduklarını pek fazla akıllarına dahi getirmezler.
Hele savaş sırasında, sevdiği yakınını, arkadaşını düşman saldırısı ile kaybetmişse, öldürülüşüne şahit olmuşsa (adeta) cinnet geçirerek insanlıktan uzaklaşır.

Barış ortamında, günlük yaşamımıza bir göz atarsak şöyle diyebiliriz:

Her insan bir cana kıyamaz.
Bazı bireyler (genetik, yetiştiği aile, çevre, ekonomik koşullar gibi) çeşitli etmenlerle, daha insancıl sevecen olurken, bazı bireyler de (şiddet taraftarı) sadistliğe varan acımasız olabiliyorlar.

Örneğin, bir birey küçük bir karıncayı bile incitmekten çekinip, silahı görmeye dahi dayanamazken, diğer bir birey silahlanarak avcılık yapmaktadır.


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Bircok ulusun gecmisinde sonradan yüz karasi olacak eylemleri vardir.

Ama bunu bugünün sartlari ile o ulusa devamli mal etmek, Almanlari'da Hitler'den dolayi devamli yargilamak gibi birseydir.
Lale arkadaşa tümüyle katılıyorum.

Uluslar kendi pislikleri örtmekte mahirdirler.
Eğer sözünü ettiğimiz savaş esnasında düşmana işkence ve insanlık dışı davranışlarsa:

O zaman şöyle bir mantık yürütebiliriz:
Madem ki, insanlar (askerler) içinde insancıl ve şiddet taraftarları varsa;
Askerliğin para karşılığı (lejyoner) olarak yapıldığı ordularda, bu tür insanlık dışı vahşeti yapabilecek kişiler daha fazladır.
Çünkü lejyoner askerler, bilerek ve isteyerek , görevi insan öldürmek olan bu mesleği seçmişlerdir.
Bazı arkadaşlar, yıllardır bizlere empoze edilen Amerikancı politikalardan ve filmlerden (Rambo benzeri) etkilenerek Amerika’nın bu tür insanlık davranışlarda (daha) masum olduğunu söylemesi çok ilginç, oysa günümüzde, bir başka ülkenin iç işlerine müdahale edip, o ülkeyi işgal yoluna giden (neredeyse tek ülke) Amerika’dır.

Bu tür işkence ve insanlık dışı davranışlar işgal edilmiş ülkelerin halklarına daha fazla uygulanmaktadır ki, Amerika’nın işgalci bir ülke olduğu hemen hemen herkes tarafından kabul görmüştür.

İnternet ortamından,’’ Ebu Garip, Guantanamo,Afganistan işgali gibi'' sözcüklerle araştırma yaparsak, Amerika'nın gerçek yüzü ortaya çıkar.

Üstelik bu görüntüler, Amerikan etkisindeki batı basının su yüzüne çıkarmak zorunda kaldığı, aysbergin küçük parçalarıdır.


Bir ulusu
(tümden) işkenceci veya soykırımcı ilan etmek yanlıştır.
Kısacası;
Savaş bir cinayettir!

Mediter
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.