Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.05.12, 23:02   #1
Umit
Uzman Üye

Umit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 67
Mesajlar: 1,583
Ettiği Teşekkür: 5966
Aldığı Teşekkür: 7929
Rep Derecesi : Umit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmedeUmit muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cumhuriyet Altını'nın 86 Yıllık Hikayesi
Cumhuriyet Altını'nın 86 Yıllık HikayesiTürkiye'de 86 yıllık geçmişe sahip Cumhuriyet altını, tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti kağıt paralarını geride bırakırken, vatandaşların yatırım ve özel günlerde takı amaçlı tercihlerinde ilk sıralardaki yerini de bugüne kadar korumayı başardı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına mahsus Ekim 1925'de basılan ilk Cumhuriyet beş liralık altın bugünkü standardına 1951'de kavuşurken, günümüzde altın fiyatlarındaki yükselişe karşın bu yılın 10 aylık bölümünde 58 ton olan üretim, tüm zamanların rekoruna koşuyor.
Basım öncesi çalışmalardan başlayarak tarihi Cumhuriyet kadar eski olan altın (beş liralık altın), Cumhuriyet'in kurulmasına mahsus meskük (damgalanmış, akçe haline getirilmiş) olarak ilk defa Ekim 1925'de Darphane'nin Topkapı'daki binasında, Maliye Vekili Abdülhalik (Mustafa Abdülhalik Renda), milletvekilleri ve askeri yetkililerin katılımıyla düzenlenen törende basılmıştı. İlk basılan Cumhuriyet altını Atatürk'e sunulmak üzere Maliye Vekili Abdülhalik Bey'e verilmişti.
Meskük 5 liralık altının ön yüzünde Arap alfabesiyle ''Türkiye Cumhuriyeti 1341'', arka yüzünde ise ''Ankara 23 Nisan 1336'' yazısı bulunuyordu. 22 ayar meskük altının ağırlığı 36,8 gramdı. İlk ziynet 5 liralık altın ise 1927'de basılmıştı. İlk Atatürk resimli meskükler 1944'e, ilk Atatürk resimli ziynetler ise 1938'e ait. Cumhuriyet altını bugünkü standardına 1951 yılında kavuştu.
Meskük Cumhuriyet altınının bir yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti 1923'', Cumhuriyet'in hangi yılında basıldığını gösteren tarih, diğer yüzünde ise ortada Atatürk'ün başının yandan görünüşü ile ''Hakimiyet Milletindir'' ve resmin altında ''Ankara'' ibareleri bulunuyor. Altın fiyatlarındaki yükselişe karşın özellikle yatırım amaçlı alınıp muhafaza edilen meskük Cumhuriyet altınına olan talep hız kesmenin aksine bu dönemde artarak devam etti.
Cumhuriyet altınları, ziynet ve meskük olmak üzere 2 türde, 10 ayrı çeşit olarak üretiliyor. Meskük altın, üzerinde Atatürk kabartması olduğu için Ata Lira olarak anılırken, inceltilmiş şekilde basılan ziynet altın ise genelde takı olarak alınıyor.__________________
Umit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Umit'in Mesajına Teşekkür Etti.