Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.05.12, 12:02   #1
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Okulun Öğrenci Kovma Cinliği
Okulun öğrenci kovma cinliği

Hatay Üniversitesi’nde ‘poşu taktığı’ için saldırıya uğrayan arkadaşlarına destek açıklaması yapan üniversite öğrencilerine üniversite yönetimi ceza yağdırdı.


Saldırıyı protesto etmek amacıyla yapılan basın açıklamasına katılan 7 öğrenciye ‘yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası’, 22 öğrenciye ‘iki yarıyıl okuldan uzaklaştırma cezası’, 34 öğrenciye ‘bir yarı yıl okuldan uzaklaştırma cezası’ verildi.

Ancak üniversite İdare Mahkemesi’nde dava açıp geri dönmesinler diye iki öğrenciyi iki gün sonra ikinci kez okuldan attı.

Üniversite yönetimi öğrenciler hakkında üçüncü bir soruşturma da başlattı.

Radikal Gazetesi'nden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 8 Mart 2012’de okula poşu takarak gelen Derviş Lağab, isimli öğrenciye, karşıt görüşlü Yusuf G., isimli öğrenci tarafından önce “poşunu takmayacaksın” diyerek, ‘pala’ diye tabir edilen ve silah olarak kabul gören bıçakla saldırdı.


Yaşanılan bu olayla ilgili olarak 9 Mart günü yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu basın açıklaması yaptı. Okul yönetimi basın açıklamasının izinsiz olduğu gerekçesiyle 65 öğrenci hakkında soruşturması başlattı.

Soruşturma sonucunda disiplin kurulu, 2 öğrenciye ceza verilmesine gerek olmadığını belirtirken, 7 öğrenciye ‘okuldan atma’, 22 öğrenciye ‘iki yarıyıl uzaklaştırma’, 34 öğrenciye de ‘bir yarı yıl uzaklaştırma’ cezaları verdi.

Ancak disiplin kurulu bu kararları verirken ilginç bir cezaya da imza attı. Kurulun, daha önce bildiri dağıttıkları gerekçesiyle 14 Mayıs 2012’de okuldan atma cezası verdiği öğrencilere, basın açıklamasına katıldıkları için de iki gün sonra ayrıca aynı cezayı verdiği anlaşıldı.

İki defa okuldan atılma cezası verilen öğrencilere disiplin yönetmeliğinin ilgili maddesi hatırlatılarak, “Adı geçen öğrencinin 2. kez ‘yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası’ ile cezalandırılmasına konunun rektörlük makamına arzına oybirliği ile karar verilmiştir” denildi.

Öğrencilerin avukatlarından Ali Habip, öğrencilerin demokratik haklarını kullandıkları gerekçesiyle ağır cezalara çarptırıldığına dikkat çekti.


ALINTI
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.