Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.06.12, 16:35   #152
Haziran__
Tam Üye

Haziran__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 17
Mesajlar: 260
Ettiği Teşekkür: 364
Aldığı Teşekkür: 1409
Rep Derecesi : Haziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Haziran__ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Şu An Okuduğunuz Kitap?

Forumda işlenmiş bir konu üzerine daha önce okuduğum bir kitabı tekrar elime almak zorunda kaldım.

Nizari İsmaili Devleti'nin kurucusu Hasan Sabbah ve Alamut (Öğretisi, Tarihi ve Felsefesi)

Yazar ismail Kaygusuz

Su Yayınları


Hasan Sabbah'ın özgürlükçü, barışçıl, eşitlik ve paylaşımcılık temelleri üzerine kurduğu Alamut Devleti, 167 yıl hüküm sürmüştür. Alamut, Pamir'den Akdeniz kıyılarına ve Filistin' e kadar uzanan geniş Ortadoğu coğrafyası içinde, 300'e yakın ulaştığı bilinen dai'lerin yönetiminde, ortaklaşa çalışarak, aynı kazandan yenilen, özel mülkiyetin olmadığı kale yerleşimleri birimelri ''Darül Hicar'lardan (Göçmen Evleri, Göçmen Yurdu)oluşan oluşan bir devletti.

Hasan Sabbah, düşmanlarının iddia ettiği gibi kale devletinde ne katiller (assasins) ve suikastçiler yetişytirmiş ne de uyuşturucu cenneti yaratmıştı. Hasan Sabbah esasen tarihi belgelerde savaştan kaçınan bir kişilik olarak karşımıza çıkar. Fakat düşmanlarının (Sunni bagdat Halifeleri, Selçuklu Sultanları, Haçlılar, Moğollar) sayıca üstün oluşları, O'nu Alamut'ta savunma amaçlı bir gerilla yaratma fikrine götürmüştür. Hsan Sabbah 'ın seçkin savaşçılardan oluşan bir silahlı birlik (fedain) yetiştirdiği anlaşılıyor. Bu ''Fedailer'' iddiaların aksine, yalnızca bölge halklarına zulmeden baskıcı yöneticilere suikast düzenlemişlerdi.

Hsan Sabbah ve Alamut, geleceğe bakarken üzerinde daha çok düşünmemiz gereken bir tarihin adı...


Kitabın tanıtımından...


__________________
Hoş olayım olmayayım
O yâr benim kime ne

Haziran__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Haziran__'in Mesajına Teşekkür Etti.