Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.06.12, 10:35   #9
Haziran__
Tam Üye

Haziran__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 17
Mesajlar: 260
Ettiği Teşekkür: 364
Aldığı Teşekkür: 1409
Rep Derecesi : Haziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Haziran__ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kanına Dokunuyormuş!

Pierre Loti'ye kafayı taktı ama...

Vahit Kiler'e, yaptırdığı gökdelene neden 'Sapphire' isimini koyduğu soruldu.


İstanbul’da Pierre Loti Tepesi’nin isminin değiştirilmesine isteyen AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'e, yaptırdığı gökdelene neden Sapphire isimini koyduğu soruldu. Kiler ”Her iki dilde de rahat anlaşılsın diye” diyerek soruyu geçiştirdi

Vahit Kiler, ünlü tepeye İDRİS-İ BİTLİSİ ismi verilmesini önerdi.

İstanbul’un sembol mekanlarından biri olarak kabul edilen Eyüp’teki ‘Pierre Loti’ tepesinin adının değiştirilmesi talebi tartışma yarattı. AK Partili Vahid Kiler, tepenin adının 1934’e kadar bilinen ismiyle İdris-i Bitlisi olarak değiştirilmesini istedi.

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in, önceki gün Akşam gazetesinde gündeme getirdiği İstanbul’da Pierre Loti Tepesi’nin isminin, İdris-i Bitlisi olarak değiştirilmesi talebi tartışma yarattı. Pierre Loti isminden rahatsız olmadıklarını belirten Kiler, ”Tarihçilerimizden buranın 1934’e kadar İdris-i Bitlisi Tepesi olarak geçtiğini öğrenince bu anlamda rahatsız olduk” diye konuştu. Osmanlı’ya çok büyük katkıları olan bir devlet adamının isminin değiştirilmesinden rahatsız olduklarını belirten Kiler, ”Başka isim olsaydı da bu girişimde bulunacaktır” açıklamasından bulundu. Bununla ilgili kanun teklifi vermeyeceklerini, kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vereceğini, bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüp Belediyesi’ne başvuru yapacaklarını bildirdi.

‘Sapphire’e niye vermedin?’

”Bitlisli olarak İdris-i Bitlisi isminin değiştirilmesi kanımıza dokundu” ifadesini kullanan Kiler, İdris-i Bitlisi’ye Alevi kesimden tepki olduğunun belirtilmesi üzerine, ”Alevi kesime zarar verdiğine dair hiçbir resmi belgede isnat bulamadım. Biz bunu bir yere tepki olsun veya birilerinin farklı yerle çekmesi amacıyla gündeme getirmedik. Masumane, Bitlisli vatandaş olarak, geçmişte gasbedilmiş, çalınmış bir hakkı geri alma konusunda girişimde bulunduk” dedi. Bir gazetecinin, ”İstanbul’da yaptırdığınız gökdelene Sapphire isimini koydunuz. Bu gökdelene Türkçe isim ya da İdris-i Bitlisi ismini koyabilir miydiniz?” sorusuna Kiler, ”1934’e kadar ismi böyleyken bu isim niye değiştirildi? Niye gasbedildi? Hizmetleri ortadayken bir üstadın ismi niye alınır, niye yabancı bir isim verilir?” karşılığını verdi.

Tarihçiler araştırsın

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ’Piyer Loti’nin adının değiştirilmesi gündemde mi? Bu konuda şahsi fikriniz nedir’ şeklindeki sorulara yanıt veren Topbaş, “Herkes kalkıp kendince ne kadar detaylı, ne kadar doğru araştırma yaptığını bilmediğimiz bir konuda, üzerinde tarihçilerin konuşmadığı bir konuda, vekilimizin ifadesinin ne kadar doğru olduğunu bilmediğim bir konuda, benim burada konuşmam doğru olmaz. Kalkıp iş gelip buraya kadar mı dayandı. Bunu anlamak mümkün değil. Kalkıp bakalım, detaylı bakalım. Tarihçiler konuşur, tarihçiler konuştuktan sonra bakılır. Değiştirilmesi - bugüne kadar gelen derlemeler var-gerçekse bunlar varsa, bunlar o zaman bakılır. O zaman değerlendirilir” dedi.

Pierre Loti kimdir?

Pierre Loti, asıl adı Louis Marie Julien Viaud 1850’de Fransa’da doğdu. 1879’da ilk romanı olan ve o dönemin Osmanlı Türkiye’sinden kesitler veren Aziyade’yi yayımladı. Pierre Loti, Avrupa’da Türkiye lehine çıkışlar yapınca Türk dostu ilan edildi ve 1920’de İstanbul Belediyesi onu fahri hemşeri ilan etti. Aynı yıl Abdülhak Hamit ve Yahya Kemal gibi isimlerin de aralarında bir grup yazar ‘Pierre Loti Cemiyeti’ni kurdu ve şimdi adıyla anılan tepeye ve sık sık gittiği o tepedeki kahvehaneye adını verdi.

Eyüp Sultan tepesi

Pierre Loti tepesinin adının değişmesi önerisi 2007’de de gündeme gelmişti. Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, tepenin adının ‘Eyüp Sultan’ olarak değiştirilmesini istemiş ancak dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün’ün devreye girmesiyle bu talep askıya alınmıştı. O dönem gazetelere yansıyan bilgilere göre Ergün, Genç’i telefonla arayarak, “‘’Amaç Pierre Loti adını değiştirmek olmasa bile kamuoyunda o şekilde algılandı. O şekilde algılanması bile işin yapılırken iyi planlanmadığını ortaya koyuyor” uyarısında bulundu.

TARİHÇİLERDEN SERT TEPKİ:

‘Bu talep anlamsız ve gereksiz’

Vahit Kiler’in, Pierre Loti tepesinin adının, İdris-i Bitlisi olarak değiştirilme girişimine sanat tarihçilerden tepki geldi. Sanat Tarihçisi Hayri Fehmi Yılmaz, Piyer Loti’nin Türk dostu olduğunu, Loti’nin çok sevdiği o tepeyi ve oradaki kahvehaneyi sık sık ziyarete gittiği için halk tarafından oraya Piyer Loti adının verildiğini, o yüzden bu ismin kaldırılmasının anlamsız ve gereksiz olduğunu söyledi. Mimar ve Sanat Tarihçisi Sinan Genim de, sık sık isim değişikliklerinin doğru olmadığını, tepenin isminin değil kahvehaneye Piyer Loti dendiğini söyleyerek, isim değişikliği girişimine tepki gösterdi ve, “Burası Piyer Loti tepesi değil. Ben böyle bir tepe ismi hatırlamıyorum. Piyer Loti’nin tepenin yamacındaki kahvehaneye gittiği ve o kahvehaneye Piyer Loti dendiği söylenir. Olmayan şeyleri gündeme getirmek ve isimleri sık sık değiştirmek hoşuma gitmiyor. Evet orada İdris-i Bitlisi’nin türbesi var. Karşısında da Karyağdı tekkesi vardır. O zaman oraya Karyağdı tepesi mi diyeceğiz” dedi.
__________________
Hoş olayım olmayayım
O yâr benim kime ne

Haziran__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Haziran__'in Mesajına Teşekkür Etti.