Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.06.12, 14:54   #1
Esmeralda
« Gamlı Baykuş »

Esmeralda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 33
Mesajlar: 1,447
Ettiği Teşekkür: 5524
Aldığı Teşekkür: 5029
Rep Derecesi : Esmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmedeEsmeralda muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Standart Bor'un Satış Planı MeclisteBMM Enerji, Sanayi, Ticaret Komisyonu’nda görüşülen tasarı, alt komisyona gönderildi. Görüşmelere Maden Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Mehmet Torun ile oda yöneticileri de katıldı. MMO’nun komisyon üyelerine de sunduğu tasarıya ilişkin görüşleri şöyle:

• Türkiye dünyadaki rezerv miktarının yüzde 70’ine sahip. Kalite ve çeşitlilik açısından en zengin bor ülkesi. Özelleştirme ülke çıkarlarına aykırı. Tasarıyla 2840 sayılı yasa ile getirilmiş olan “Bor tuzları, uranyum ve toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi devlet eliyle yapılır” hükmü delinerek borları özelleştirmenin önü açılıyor.

• Gerekçedeki “beklenen gelirin sağlanamaması riski” gerçek değil. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün; Konsantre Bor, Bor Kimyasalları ve Eşdeğeri Ürün İhracatı 10 yılda 209 milyondan 829 milyon dolara çıktı.

• Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün en büyük rakibi olan Rio Tinto’nun Kuzey Amerika’da rezervleri tükenmek üzere. 2015-2016’da üretime başlayacağı Sırbistan’daki rezervler de az. Hem Rio Tinto hem de BHP Biliton şirketlerinin Türkiye’deki uzun vadeli planlarıyla örtüşecek şekilde yasal düzenleme yapılması düşündürücü ve manidardır.


Kaynak: Cumhuriyet
__________________
Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,

Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SABIR,

İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ver…....
Esmeralda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Esmeralda'in Mesajına Teşekkür Etti.