Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.06.12, 15:13   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Kürtajda 'yasa' çatlağı - Düzenleme Meclis’e gelmeyecek
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Kürtaj cinayettir” sözüyle başlayan ve özellikle kadınlar tarafından tepki gören kürtaj meselesi hakkında Hürriyet’e konuştu ve "Düzenleme Meclis’e gelmeyecek" dedi. Bakan Akdağ ise "Rapor Bakanlar Kurulu'na gelecek" dedi.


Canikli, kürtaj konusunun gündemden kalktığını belirterek, “Bu konuda bir düzenleme Meclis’e gelmeyecek” dedi. Terörle mücadeleye ilişkin açıklamalar da yapan Canikli, devlette de bu işin görüşmelerle çözülmeyeceği şeklinde bir algı oluşmaya başladığına vurgu yaparak, terörle mücadelede temel yöntemin silah olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, "Bilim Kurulu raporu pazartesi Bakanlar Kurulu'na gelecek" dedi.


AK PARTİLİLER NE DEMİŞTİ

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ
"Dolayısıyla kürtajın hem annenin sağlığını tehlikeye atması, hem de bebeğin geleceğini adeta karartması, yok etmesiyle ilgili bir konu. Sayın Başbakan bu konuya çok önem veriyor, biz de çok önem veriyoruz. Biz muhafazakar demokrat bir siyasi partiyiz. Muhafazakarlığın içerisinde aile değerlerinin korunması, neslin korunması çok önemli. Kürtaj konusunda bizim yeni bir karar vermemiz lazım. Bunun hem tıbbi bakımdan incelenmesine gerek var, bir de tabi dini bakımdan.. "

Ak Parti MİLLETVEKİLİ NURSUNA MEMECAN

Kürtaj yasağına karşı çıkan Ak Parti Sivas Milletvekili Nursuna Memecan, “Mevcut durum iyiydi, kürtajı yasaklamak çok büyük zarar getirir” dedi.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ

Son günlerde Türkiye’nin gündemini oluşturan kürtajla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, "Başbakanımızın talimatı ile ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bilim adamları, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı özellikle bir rapor ve bazı öneriler hazırlıyor. Ümit ediyorum ki bunları da önümüzdeki hafta Başbakan’a ve daha sonra Bakanlar Kurulu’na takdim edeceğiz.

"CANİKLİ MECLİS TAKVİMİNİ KASTETMİŞ OLABİLİR"

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin, bir gazetede yer alan “Kürtaj için düzenleme yapılmayacak” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Akdağ, Canikli'nin Meclis takvimi ile ilgili yorum yapmış olabileceğini söyledi.

Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü'nünü erişilebilir, güvenli ancak nadir başvurulan kürtajı vurguladığını belirterek, “Mesele kürtajın yasayla yasaklanması yada yasaklanmaması değil. Mesele, bu prensiplere uygun Türkiye'de yeni bir anlayışı hakim kılmak ve yeni düzenlemeler yapmak. Bunları elbette yapacağız” dedi.


Kürtajın hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi ya da istenmeyen gebeliği engelleme yöntemi olmadığını anlatan Akdağ, şunları söyledi.

“Bir kadın hamile kalmak istemiyorsa bunun modern yöntemleri var. Bunun yöntemi yaygın biçimde bebeği annenin karnından kazımak olamaz. Bunu hiçbir zaman vicdanlar kabul etmez. Burada önemli olan husus güvenli, istemli düşük imkanlarına kadınlarımızın her zaman sahip olması ki bunu da geliştirmeyi düşünüyoruz. Stratejik planımızın içinde bu da var. Ancak bununla beraber, bunun kafalarda, “Nasıl olsa hamile kalırsam kürtaj olurum' algılanması da ortadan kaldırılmalı.


SEZERYAN İÇİN DE DÜZENLEME VAR
Kürtaj bir taraftan bebeğin yaşam hakkını ihlal ederken diğer taraftan anneye de büyük zarar veriyor. Bunun modern ve kolay yöntemleri var. Bebek istenmiyorsa aile kendi istediği sayıda bebek yapacağına göre, bunun yöntemlerine kadınların ulaşmasını sağlamalıyız. Fiziksel anlamda biz ücretsiz olarak veriyoruz bu hizmeti. Ama bir takım sosyal bariyerleri de ortadan kaldırarak, vatandaşın doğru olanı yapması lazım. Kürtaj hiçbir zaman bir gebeliği önleme yöntemi olmamalıdır.”

Recep Akdağ, sezeryanla ilgili kanun teklifine ilişkin soru üzerine, özellikle kadın doğum doktorlarının kendilerinden uzun zamandır, normal doğumu sırasındaki beklenebilen komplikasyonlardan dolayı hekimlerin bir şekilde suçlanmaması gerektiği konusunu talep etiklerini, bunu da söz konusu teklifle bir teminata kavuşturacaklarını söyledi.

Kaynak
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.