Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.06.12, 14:25   #2
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5999
Mesajlar: 25,850
Ettiği Teşekkür: 100739
Aldığı Teşekkür: 141636
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Geleneksel Halk Müziği ve Çeşitleri • Serbest ritimli (usulsüz) olanlar
Belli bir ritimde olmayan serbest olarak söylenen uzun hava türleridir.
 • Barak Havaları
Barak havaları, barak Türkmenlerine özgü uzun havalardır. Barak Türkmen köyleri Gaziantep, Şanlıurfa arasında kalan Barak Ovası’nda çalınıp söylenmektedir. Barak havaları yöre oyunları oynanmadan önce ya da oyun aralarında sıkça seslendirilir.
 • Bozlak
Özellikle İç Anadolu ve Güney Anadolu’da Toroslar’da yaygın olan Avşar Türkmenleri oymaklarına ait bir uzun hava türüdür. Bozlakların konuları, yöresel ve çeşitli toplumsal olaylardır. En önemli özelliklerden olan yiğitlik ve kahramanlık konuları baş konular olarak görülür.
 • Yol Havaları
Karadeniz yöresinde seslendirilen bir uzun hava türüdür. Konuları aşk, sevda ve doğadır. Sözleri doğaçlama olarak okunur.
 • Hoyratlar
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ve Türklerin yaşadığı Kerkük’te çokça yaygın olarak görülmektedir. Hoyrat, yiğitlik mertlik duygusu veren klasik öğelere bezenmiştir. Sözlerde sevgi, sevgili, gurbet, keder, yas, özlem, doğa ve nasihat gibi konular işlenir.
 • Gurbet Havaları
Teke yöresine özgü bir uzun hava türüdür. Gurbet havaları sözlerinde ayrılık, sıla, yiğitlik, hasret, konular işlenir. Gurbet havalarına kaval, sipsi, kabak kemane, üç telli ve bağlama ile eşlik edilir.
 • Ritimli (usullü) türküler
Ritimsel kalıptan çıkmadan söylenen türkülerin Anadolu’da çeşitli adlandırmalarla icraları sürdürülmektedir.
 • Azeri Türküler
Tar, Garmon ve Akordiyon ile icra edilmekle birlikte ritim çalgısı olarak koltuk davulu bu tür ezgilere eşlik etmektedir. Kars ve çevresine ait pek çok türkü Azeri türkülere büyük benzerlik göstermektedir.
 • Karadeniz Türküleri
Tulum, zurna ve Karadeniz kemençesi türün çalgısal özelliklerini göstermektedir. Ayrıca bağlama ile çalınan Karadeniz ezgileri ayrı bir tavır oluşturmaktadır. Seslendirmede Karadeniz ağzı (şivesi) türün bir diğer özelliğidir.
 • Teke Zortlatması
Günümüzde Teke Yöresini, Güney Ege ve Akdeniz Bölgelerini kapsamaktadır. Teke, yörede çok yaygın olarak beslenen keçinin erkeğine denilmektedir. Bu hayvanların özellikle eşleşme zamanında yaptığı sıçramalar ve hareketler bu türün oyunlarına yansımıştır. Türün en belirgin özelliği bağlamadaki çalış tavrı ve oyunlara eşlik olarak okunmasıdır.
 • Rumeli Türküleri
Bu türkülerin bir kısmı oyunlara eşlik olarak okunur. Genelde 5/ 8, 7/8, 7/6 usuller kullanılmıştır. Seslendirmelerde yöresel ağız ( şive), bağlama ile icrasında da “Trakya Tavrı” görünür.
 • Zeybek türküleri
Zeybek türküleri icra edilirken bağlamada özel tavır ve özel tezene kullanımı vardır. Zeybekler hızlı tempolu, çok ağır ve kıvrak olabilirler.


 • Karadeniz Bölgesi
 • İç Anadolu Bölgesi
 • Marmara ve Trakya Bölgesi
 • Ege Bölgesi
 • Akdeniz Bölgesi
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi
 • Doğu Anadolu Bölgesi

 • Karadeniz Bölgesi
Bölgede halk sazlarından kemençe, tulum, zurna, davul kaval, bağlama ağırlıklı olarak çalınmakla beraber, atma türküler, yol havaları, karşılama, horon halay, bar türü müzikler icra edilmektedir.

İç Anadolu Bölgesi


Halk çalgılarındanbağlama davul, zurna, kaşık, def, kaval ağırlıklı olmak üzere, halay, kaşık, semah, zeybek, seğmen havaları icra edilmektedir. Bozlak türü uzun havalara da rastlanılmaktadır. Yaren kültürü yerleşmiştir.

Marmara ve Trakya Bölgesi


Güvende, sekme, bengi, hora, karşılama, zeybek, kaşık oyunları, bar ve horon türü oyun müzikleri icra edilip oynanmaktadır. Halk çalgılarından cura, zil, davul, zurna, tulum, bağlama yörede görülmektedir.

Ege Bölgesi


Ege Bölgesi,zeybek türü oyun ve türkülerin bölgesi olarak kendisini göstermektedir. Kerem türküleri ve uzun hava türküler yaygınlık göstermektedir. Yörede icra edilen çalgılar, bağlama, divan sazı, tambura, kabak kemane, zurna, davul, dilsiz kaval, zil, kaşık ve deftir.

Akdeniz Bölgesi


Yörede 2 ,4 ve 9 zamanlı usuller yaygındır. Zeybek, teke, bengi, semai, türü oyun ve müzikleri icra edilip oynanır. Uzun hava olarak bozlak türü uzun havalar icra edilir. Yörede kullanılan halk sazları, davul, zurna, bağlama, kabak kemane, sipsi, parmak curası ve üç telli bağlamadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi


Bölgede halay türü oyun ve müzikleri icra edilip oynanılır. Barak ağzı, hoyrat, maya, ve peşrev icra geleneği hüküm sürmektedir. Yörede kullanılan çalgılar, davul, zurna, kaval, bağlama, def ve çift kamıştır.

Doğu Anadolu Bölgesi


Doğu Anadolu Bölgesi’nde halk müziği denince “bar” ve “halay” oyunları akla gelir. Divani, garip, hoyrat, kerem türküleri yaygındır. Summani, kerem ağzı, Harput ağzı divaneler vb türler seslendirilmektedir. Bölgede icra edilen halk çalgıları, bağlama, kaval, def, tulum, mey, klarnet ve akordeon sazlardır.
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.