Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.07.12, 16:25   #8
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Fatih'in bilinmeyenleri.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Melodram Mesajı göster
Öncelikle teşekkür ederim.
Biraz araştırma yaptım, ilginç bir şey yakaladım.

Kendisi, Edebiyat mezunu ve 1971 doğumlu. Tarih kaynakları çok azdır, ve doğru Tarih'çiyi bulmak çok zordur. Ben kitaplarındaki bilgilerin toplama olduğu'nun düşüncesine kapıldım, güvenli olmadığını düşünüyorum.

Toplama olması bir şey değiştirmez. Toplasa toplasa, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Halil İnalcık ve Hammerden toplar. Ayrıca bizanslı tarihçi Kritovulos da Fatih'in resmi tarihçisidir. Bunlara güvenmiyorsanız da yapabilcek bir şey yok Ayrıca konuda yazanlarda yanlış yok ben biliyorum. Sadece Fatih'in iyi özelliklerinden bahsedilmiş. Kundaktaki bebeği öldürdüğünü söylememiş mesela.

Bir de iyi olarak Fatih padişah olduğunda Osmanlı'daki gemi sayısı 30 idi, Fatih döneminde bu sayı 750'ye çıkartılmıştır. Denizcilik faaliyetlerine ve bilime büyük önem vermiştir. Ölmeseydi İtalya'yı fethedecekti. Hatta Gedik Ahmet Paşa komutasındaki bir ordu İtalya'nın Otranto Kalesi'ni fethetmişti bile. Fatih öldükten sonra yaşanan Cem Sultan Olayı yüzünden ve tabii savaş masraflarının etkilerinin hissedilmesi nedeniyle, bu fetih gerçekleşememiştir. Fatih'in asıl amacı, Roma'yı fethedip, Papa'yı ve dolayısıyla Hristiyanları kontrol altına almaktı...