Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.07.12, 02:20   #19
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye'de Ekonomik Krizler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi metatron Mesajı göster
Kaynaklar arasında milliyet de vardı.. (Aydın Doğan)

Şimdi Dış Borç olayı farklı, borçlanma çok farklı..

Borçlanma, elden bizzat ülke adına alınan faizli paradır.. IMF vardır bunun için..

Dış borç, ithalat ve ihracat arasındaki cari açıktan oluşur.Elden para almıyoruz doğrudan..

Dolaylı olarak alınmış gibi düşünmek lazım..

Çinden sonra ekonomide 2.yiz..

Özelleştirme konusuna gelirsek,

Bakın, TEKEL işçileri 6 ay çalışıp 6 ay yatıyorlardı.. Ve tam maaş alıyorlardı 12 ay boyunca..Aynı vasıfta Köyhizmetleri İl Müdürlüğünde çalışan mevsimlikler çalışmadığı 6 ay para almıyordu.. Bunlara adaletsizlik olmuyor mu?

Sadece onlara değil, hepimize, herkese haksızlıktır.Ben çalışacağım, adam 6 ay çalışmadan para alacak.. Ne güzel dünya..

Ben Başbakanlık Haber Alma ve İstihbarat Dairesinde çalışıyorum.(Telefonlarınızı dinleyenlerden diyelim ) şimdi ben 16-18 saat çalışacağım günde ve bu adam çalışmadan para alacak..Yemezler.

Özelleştirildi şimdi hak ettikleri kadar maaş alıyorlar.. Ülkede kriz yok.Kimse olduğunu söyleyemez.Sadece ADALETSİZLİK var.Ücret konusunda.. Özellştirmedeki amaç da bunu kaldırmaktır..

karadeniz sahil yolu 20 yıldır yapılamıyordu, özelleştirildi 7 yılda cillop gibi oldu..

Biraz gerçekçi-realist olalım.

Kaynaklar arasında Aydın Doğan'ın olması bir şey değiştirmez. Milliyet'in bir gün olsun iktidarı eleştirebildiği var mı artık ? Yukarıda ki resimde ne kadar samimi görünüyorlar değil mi ?

Çok güzel, elden para almıyoruz, cari açığımız var. Peki cari açığı neyle kapatıyorsunuz ? Kamudan topladığınız parayla mı yoksa teknoloji üreterek, satarak mı ? Borcu ödemek için sermayue sahiplerinden borç mu alıyorsunuz yoksa ? Teknoloji üretmiyorsanız, ithalatınız sürekli ihracatınızdan fazla ve cari açık sürekli büyüyorsa bu cari açığı eritmeyi nasıl düşünüyorsunuz ?

Tekel kadar kâr elde eden bir kurumu, adeta altın yumurtlayan kazı satmak yerine, iş yapsa da yapmasa da aynı parayı alan memurları bahane ederek satmak yerine, çalışanlara emekleri karşılığında prim verme yoluna gidilerek, onun kârı katlanamaz mıydı ? Böylece üç kuruşa da peşkeş çekilmemiş olmaz mıydı ?

Tekeldekilerin hak ettikleri maaşı alması bu ülkenin sorunu değildir ayrıca. Ayrıca kimse de hak ettiği maaşı almıyor. Orada çalışmadan, orada ki koşulları bilmeden işkembe-i kübradan sallamamak lazım.

Memur olurken, 16-18 saat çalışacağım, o adam para alacak çalışmadan da ben almayacağım diye düşünüyorsan, memur olmayacaksın. Bu devletin sorunu değildir. Devletin her kurumunda da aynı faaliyet ve aktivite olmaz. Sizin zihniyetinize bakarsak, orduya da ihtiyacımız yok demek ki. Ne de olsa hiç bir ülkeyle savaşmıyoruz.! Ne gerek var asker beslemeye...

Karadeniz sahil yolu cillop gibi mi oldu ? Şu habere bir bakın derim.

Son olarak da gerçekçi-realist olalım diye bir cümle kurulmaz. Çünkü ikisi de (gerçekçi-realist) aynı anlama gelen sözcükler. Eğer anlamını açıklamak istiyorsanız sonra geleni parantez ("()") içine almalısınız. Ukalalığın lüzumu yok. Yeteri kadar gerçekçiyim...