Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.07.12, 18:26   #32
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suriye'nin vurulma takvimi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Benigni Mesajı göster

NATO, Suriye'deki şiddet olaylarının iç savaş boyutuna ulaştığının farkında, fakat coğrafi sebepler batılı ülkelerin Suriye'deki Esad rejimine karşı güç kullanmasına izin vermiyor. Kaddafi rejimi müttefiklerine (Rusya, İran, Suriye...) uzak kaldı, ama Hafız Esad için durum böyle değil. Mevcut güç dengeleri NATO'nun Suriye'ye askeri bir yaptırımda bulunmasına olanak vermiyor. Bu yüzden, batı tarafından desteklenen muhalif güçler Esad Rejimi tarafından kıyıma uğrayacaklar ve batılı ülkeler olayları gözardı edecek. USS Sullivans kruvazörü bir hayalet gibi sessiz sedasız Suriye kıyılarından geçecek.

Suriye konusu, çok bilinmeyenli bir denklem olduğu için, NATO tarafından vurulma tahmininde bulunmam çok güç.
Suriye'yenin konumu,Amerika ve maşası NATO'nun daha önce saldırdığı, Irak ve Libya ile benzerlik taşısa da, Esad yönetimindeki Suriye'nin Irak ve Libya'ya göre desteği daha fazladır.

Şöyleki;
Irak: (Uzun yıllar İran ile savaştığı için) ve Saddam Hüseyin başkanlığında Suni azınlık yönetimi olmasından dolayı Şii İran desteği yoktu.
Ayrıca Irak, Kuveyt'i işgal ettiği için ve gerek kimyasal, gerek nükler silah ürettiği yalanlarıyla tüm Dünya'da yalnız (desteksiz) kalması sağlanmıştı.

Libya: Libya konumu açısından kendisini destekleyebilecek (Amerikan karşıtı) İslam ülkelerinden (İran-Suriye) uzakta bulunmaktaydı.Destekler sonuçsuz kalırdı.

Oysa Suriye:
Suriye ve Esad hakkında, herhangi bir ülkeyi işgal, kimyasal veya nükler silah üretme yalanı uydurulamıyor.
İran, Şii çoğunluk tarafından yönetilmektedir. Suriye'de Şii çoğunluk tarafınfan yönetilmektedir. Bir mezhep dayanışması vardır. Ayrıca Amerika egemenliğindeki Irak'taki Şii çoğunlukta Suriye'ye vurulmasına karşıdır.KAYNAK
Ayrıca İran, (mezhep birlikteliğinin yanında) Suriye yönetiminin yıkılması durumunda sıranın kendisine geleceğinin bilincindedir.
Bu nedenle Suriye'ye karşı olası bir NATO saldırısı durumunda İran'ın savaşa dahil olması ve Amerika güdümünde hareket eden veya sessiz kalan Müslüman ülke halklarını yanına çekebilmek için İsrail'e saldırması çok büyük olasılıktır. İsrail'e saldırma kozunu Irak ta (Saddam Hüsseyin) kullanmış ama
sahip olduğu roketlerin etkisiz olması nedeniyle İsrail'i savaşa çekememişti. Oysa İran elindeki Nükler kozunu İsrail'e karşı oynarsa, savaş top yekün bir din savaşına dönebilir.
Suriye saldırısı olursa, Şimdiye kadar Amerika yanında yer alan Şii çoğunluktaki Irak'ın daha da karışması muhtemeldir.

Üstelik Suriye,
Filistin Devleti yöneticisi Hamas örgütünün en büyük destekçisidir.
Filistin'i İsrail'e karşı yıllarca destekleyen ve hala desteklemeye devam eden Suriye'ye saldıracak ülkelere karşı terör saldırıları ile karşılık vermesi kaçınılmazdır.
Bu nedenledir ki olası bir Suriye'ye yapılacak saldırıda, Suriye'nin yanında yer almaması için (Amerika'nın isteğiyle) TÜRKİYE ve KATAR tarafından Suriye'den çıkması istenmiştir. KAYNAK Hamas bu durumdan rahatsızdır.
Hizbullah Örgütü de, Şam yönetimini desteklemektedir.

Süper güçlerin (Çin ve Rusya'nın) desteği olmasa bile NATO'nun veya Amerika'nın doğrudan Suriye'ye saldırması çok güçtür, bölgeyi kan deryasına çevirebilir.
Kanımca,
Amerika ve NATO, Suriye'deki isyancıları destekleyerek, Türkiye'yi kışkırtmalarla ve komplolarla Suriye'ye vurdurmaya çalışacaklar, kendileri uzaktan izlemekle yetinecekler, ateşe atılmayacaklardır.

Kısacası, Suriye'nin konumu Irak ve Libya'dan çok farklıdır.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.