Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.07.12, 17:49   #6
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,290
Ettiği Teşekkür: 30836
Aldığı Teşekkür: 14270
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza

Çocuk (birey) yetiştirmenin en temel kurallarından bir tanesi ülkemizde sürekli göz ardı edilmektedir.
Şöyle ki,
Çocuklara çok fazla yasak koymamalı, yasak konulmuşsa uyulması sağlanmalıdır.
Eğer çocuğun, (istediği, yaptığı, zarar verdiği) davranışlar çok önemli bir hata değilse, uyarmalı ama mümkün olduğunca yasak koymamalıdır.

Ama eğer, her ne sebepten olursa olsun (doğru veya-yanlış) yasak konulmuş ve çocuktan yapmaması istenmişse, titizlikle takip edilmeli, o davranışı yapması (mutlaka ama mutlaka) engellenmelidir.

Çocuk (birey) yasak koyanın (anne-baba-devlet) ne kadar taviz vereceğini ölçmek için (mutlaka ama mutlaka) önceleri ,yasaklanan davranışı yapıyormuşcasına davranıp, yasak koyanın tepkisini ölçecek, daha sonra yasaklanan davranışı yapacaktır.

Bir çok anne-baba çocuğa önce (yapma-dokunma-gitme-izleme vb) yasaklar koymakta, daha sonra çocuğun sızlanmaları, ağlamaları, isyan etmesi sonucunda ‘’Yeter ki sussun, Başımdan gitsin’’ düşüncesi ile kıyamaması nedeniyle yasakladığı davranışı yapmasına ya göz yummakta veya izin vermektedir.

Böylece, kendisine yasaklanarak ‘Yapma!’’ denilen davranışı yapan ve karşılığında cezalandırılmayarak büyüyen çocuk (birey), nasılsa (yasalara) yasaklara uymasam da ceza almam duygusu kazanmaktadır.
Bir çok aile (kurum-devlet) yasaklar koymakta, daha sonra bu yasakları titizlikle takip etmemektedir.
Yasakların takip edilmediği alışkanlığı edinmiş çocuk ve bireyler de yasaklara uymamayı alışkanlık haline getirmişlerdir.

Dışarı çıkıp şöyle 15-20 dakika, çıkarak araştırıcı gözle çevrenize bakarsanız,
Park yapılmaz levhasının altına park edilmiş otomobilleri, dönülmez kavşaklardan dönenleri, ekzozları sökülerek bağırtılan otoları, yüksek sesle otosunu diskoya çevirenleri, otolarda siyah cam yasak olduğu halde, hemen hemen tümünün siyah cam olduğunu,yerlere tükürüp, çöp atanları, parklara hayvanlarını pisletip, pisliğini almayanları, kaldırıma park etmiş araçları, iş yerlerinin kaldırım işgallerini vb saymakla bitmez.) rahatlıkla görebilirsiniz.
Yine şaşkınlıkla göreceksiniz ki, cezayi işlem yapılmamaktadır.

40 yıldır arabanızı kaldırıma park edersiniz ceza yemezsiniz. Aynı kaldırıma bir başkası 10 dakikalık park etse ceza yiyebilir.

Ülkemizde ki cezayi işlem, ‘’Kör tuttuğunu ….’’ Mantığıyla yürütülmektedir.

Ülkemizde ki bu durumu göz önüne alacak olursak, bir çok kişi direksiyonda dondurma yediği için ceza almayacaktır ama birkaç şanssızın canı yanacaktır.

Doğru olan davranış yasakları (levhaları) azaltmak, var olan yasaklara uyulması içinse (gerekirse) her yasak alanında (levhasına) bir görevli konulmalıdır.

(Benin kendi gözlem ve tecrübelerime göre)
Ülkemizde bu denli yasak ihlali ve bu denli adi suç (kapkaç, hırsızlık, gasp,tecavüz, yaralama, cinayet vb) olmasının nedeni, suçu işleyenin (çocukluğundan beri alışa geldiği gibi) yasaklanan davranışı yaparsa, peşine düşülmeyeceğine, yakalanmayacağına, yakalansa bile (yeterli) cezalandırılmayacağına inanmalarıdır.

Bir duvar yazısının da dediği gibi,
‘’Demokrasi, ıpıssız çölde, kırmızı ışıkta durabilmektir.’’

Yasa konulmuşsa uygulanmalıdır.
Uygulanmayan yasaklar da tümden kaldırılmalıdır.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.