Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.07.12, 00:52   #29
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Toplumun tümünün ortak kutlamaları olan (yeni yıl) etkinlikleri ile toplumun birlik olmadığı dini bir etkinliği aynı kefeye koymak ne derece doğrudur.
Bazılarınız yeni yıla karşı olup, Hristiyanlığın kutsal günü, Hz. İsa'nın doğumu ben de ona karşıyım diyebilir ama bu sav onun da, (tüm Dünya'nın kabul ettiği) yeni bir yıla girmiş olduğunu göz ardı etmez.

Eğer bir kez bile yasak olan bir duruma, din veya kültür bahaneleri ile göz yumarsanız, bunun nerelere kadar uzanacağını kestiremezsiniz.

Bunun bir çok örnekleri vardır...
O göz yumduğunuz, hoş gördüğünüz etkinlik, gün gelir sizin özgürlüklerinizi vurur...

Üstadım yapma. Bu ülkede hiç bir zaman yılbaşı toplumun tümünün ortak kutlaması olmadı ve hala da öyle değil. Ben çok insan biliyorum yılbaşını sırf dini nedenlerle kutlamayan. Onun dışında yılbaşı da dini bir bayramdır.

Ayrıca davulcu mevzusu göz yummak değildir, en başta da söylediğiimiz gibi, "gelenek"tir. Din ya da kültür bir bahane değildir, asıl onlar toplumun ortak olması gereken öğelerdir tekrar hatırlatayım...