Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.07.12, 02:30   #39
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,717
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14586
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Herkese iyi geceler ve iyi sahurlar bu konuya cevap yazmayacaktım ama tam okurken ramazan davulcumuz hızlı bir şekilde geçince içimden geldi.

Demokrasiyi, yasaları, rejimi bir yerlerden örnek alabilir kendi toplumunza uygularsınız. Ama uyguladığınız toplumun kültürünü ve kültürünü oluşturan gelenek, görenekleri yasalarla uyumlu hale getirmezseniz. Toplumun kültürel değerleri asimile olur. Ve siz farkında olmadan topluma dayattığınız yasaları hangi kültürlerden kopyalıdıysanız bir süre o kültürler sizin kültürsüzlükleriniz ile birleşip karşınıza çıkar. Ve tartışma konusu olur.


Hala demokrasiye örnek gösteriyoruz en çok buna kızıyorum. Artık her toplum kendi yasalasrını ve sosyal olaylarını kendi içinde çözebilecek yeterliliğe sahiptir. Orta veya yakın çağ da değiliz. yeni çağdayız. Bize örnek gösterileceğine kendi toplumuz içinde örnekler oluşturmalı ve kendi içimizde çözmeliyiz.

Konu bir davulun çalınması veya çalınmaması kadar basit değildir. Sorun emperyalizmin kültürel açıdan toplumu yok ederek sosyo ekonomik farkları büyütmesi diğer yandanda aşırı dinciliği ön plana çıkarmak isteyenleri destekleyerek milletleri kendi içinde bölmesidir. Bugün Türkiye de yapılanda budur. Bir yandan batı kültürünü ve rejimini savunanlar bir yandan arap kültürünü ve rejimini savunanların savaşıdır.

İnanıyorum ki demokrasiyi gerek kültürümüzü gerek ise adaleti ve eşitliği savunabilir hale getirmek çok zor değildir. Ki japonya buna en iyi örneklerden biridir. Bunu başarabildiğimiz taktirde parmakla gösterilebilir ileri demokrasi anlayışımız olacaktır.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
8 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.