Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.07.12, 01:12   #54
yusufdemir55
Yeni Üye

yusufdemir55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2
Ettiği Teşekkür: 12
Aldığı Teşekkür: 63
Rep Derecesi : yusufdemir55 Karimasını arttırmak için doğru yerdeyusufdemir55 Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Öncelikle Ramazan'da niçin davul çalındığını ve bunun nasıl ortaya çıktığına bakmak lazım. "eskiden maniler okunurmuş, ben hiç görmedim" diye yazılmış foruma. 57 yaşındayım ve o günleri yaşadım. Benim çocukluğumda ramazan davulcuları, manilerde okurdu. O yıllar ve daha eskilerde Ramazan'da davul çalınması gerçekten gerekliydi. Evlerimizde saat yoktu. Zate saat kulelerinin ortaya çıkış nedenide budur.

Şimdi böyle bir şeye ihtiyaç kalmamıştır. Saatsiz ev olmadığı gibi, herkesin cep telefonunda bulunan digital saatlerle, istenilen saat ve dakikada uyanmak mümkündür.

Kimileri bunun örf ve adetten olduğunu söylüyor. Bunun örele, adetle bir alakası kalmamıştır, tamamen ranta dayalıdır. Dileyen, arama motorlarına Ramazan davulu ihalesi diye yazıp arasın, belediyelerin davul çalma işini, kaç paradan ihale ettiğini görsün. Belediyelere üç - beş bin lira ihale bedeli ödeyen davulcular, bu parayı kat be kat çıkartmak için, ellerinde davulla gümbür gümbür kapılarımıza dayanıyor, istesekte istemesekte onlara para vermek zorunda kalıyoruz.

Gelelim bunun örf ve adetten olup olmadığına. Mani söyleyen davulcuların olduğu yıllarda, yani çocukluğumda, çamaşır yıkanacağı zaman, annem evimizin bahçesinde kara kazanda odun ateşinde suyu ısıtır, leğende elleri ile yıkardı. Tel Dolaplar vardı. Yemeklerimizi tel dolapa koyan annem, tel dolabı, bahçede ağaca asardı. Yemeklerimizi bozulmadığı gibi, sinek böcek vs de giremezdi. Yemeklerimiz pompalı gaz ocağında pişerdi. Şehir içi ulaşımın büyük çoğunluğu payton arabaları ile yapılırdı. Şimdi nasıl taksi durakları var, o zamanda payton durakları vardı. Ezan zamanı müezzinler, karda, kışta, fırtınada, minareye çıkar, ezanı oradan okurdu. Minarelerin yapılma sebebide budur.

Bütün bu saydıklarım ve sayamadıklarım, yüz yıllarca sürmüş. Gelişen teknoloji neticesi ile bunlar birer birer ortadan kalkarken kimse kıyametleri kopartmamış. Hiç kimsenin, "yahu bu imamlar, müezzinler, neden minareye çıkıpta ezan okumuyorlar, ezanda neden ses sistemi kullanılıyor?" dediğini duymadım. Neden desinki?

Diğerleride ona keza. gelişen teknoloji hepsini gereksiz kıldı, hepsi tarihe karıştı. Hiç birine birşey diyen olmadı, geleneklerimizdir, böyle devam edelim demedi, ama davula geldimi iş değişiyor birden.

Davul çalmak sanki bir gelenekmiş gibi hala devam ediyorsa, işin içinde para dönüyor olmasındandır. Bandırma'da davul yasaklandı diye, onlarca davulcu hep birlikte davul çalarak eylem yapmış. Böyle bir şeye, polisin müdahale etmesi gerekmezmiydi?

Eskiden ihtiyaç olduğu için çalınan davulun, bu gün gelenek diye çalınması ve bunun gerekli olduğunun savunulması doğru değildir. Birileri rant sağlayacak diye, hastaları, yaşlıları, çocukları, uyandırması hiç hoş değil.

10 yıl öncesine kadar, kurban bayramlarında, kapı önlerinde, kaldırımlarda, çoluk çocuğun gözü önünde, kuzular kesilir, her taraf mezbahaya döner, çöp konteynırları, ayak, bağırsak, işkembe gibi atıklarla dolar, sinekten, kokudan geçilmezdi.

Bu şekilde kurban kesilmesini yasaklamakla kötümü yaptılar?