Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.07.12, 09:19   #69
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Bu yazdıklarını üzerime aldım Sevgili Mediter. Aldım çünkü ramazan davulunun çalınmasından yana olanlardanım. Diğer karşı gelenler alır mı bilemem.

Hele ki düğünlerde havaya silah sıkan magandalarla aynı kefeye konmam, artık bu konunun iyice suyunun çıkmış olduğunu gösterir.

Eğer ki bunu bir hak olarak görüyorsan, o zaman konulan bir yasağa karşı çıkmakta benim en doğal hakkımdır. He ister kabul olur, ister kabul olmaz, o başka.

Eğer ki benim davulu savunmam Türkiye'nin geri kalması oluyorsa, kalsın o zaman. Bencil kelimesinde de senden bir özür beklemek hakkım sanıyorum.

Bir davul konusundan insanları koymuş olduğun sınıf ve tarzın hiç hoş değil.

Lale Hanım, sizce sert olarak adledilen, davul çalınmasını, düğünlerde havaya ateş eden magandalar ile özdeşleştiren yazım sizi hedef alınarak yazılmış değildi,
Foruma, siyasi-dini konularda yazılar yazmaya başlamamla birlikte, tahminime göre (yaşam şekli ile kafasındaki düşünceleri çelişen) her yorumuma kimi zaman açıktan kimi zaman, iğnelemelerle gizliden muhalefet eden, Subutay'ın aşağıdaki, seviyesiz saldırısınaydı,

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
Bir toplumun kültüründen dini öğeleri ayrılamaz. Bir eylemin gelenekselleşip kültürel hale gelmiş bir olayı dinsel baskı olarak göstermekten dahada saçma bir şey olamaz. Yok topumun bir kısmının diniymiş.. aslında topumda azınlık sayılabilecek kadardır müslüman olmayanlar. O zaman toplumun çoğunluğunun geçmişinden gelen bir adeti yerine getirmesine saygıyla bakamamak sadece kendi kültürüsüzlüğüdür kişilerin.

Kültürün , tüm toplumun ortak değerlerinden oluştuğunu bilemeyecek kadar saplantıya kapılmış, ülkemizdeki milyonlarca alevi ve başka dinden vatandaşların oruç tutmadıklarını göz ardı edip, sanki davul çalmak onlarında ortak paydasıymışçasına , davul çalmayı kültür olarak iddia etmesi, (Sanırım köy düğünlerinde çalınan davul- zurna ile karıştırıyor.)

Köy düğününün davul-zurnası kültürdür, ramazan davulu değil.
İster alışkanlık, isterse kültür varsayalım, Demokrasilerde, hiçbir özgürlük bir başkasının özgürlük alanını ihlal edemez.
Hiçbir bireyin veya topluluğun (tek bir kişi bile olsa) bir başkasını rahatsız etme hakkı-özgürlüğü olamaz.

Subutay’ın:
Benim Atatürk'ün izinde baş koyduğum, bu uğurda kelle koltukta yorumlar yazdığım Laik bir ülkede, laikleri ve başka inançta olanları (bizleri) azınlıklar olarak görmesi, toplumun bir kesiminin dini eylemlerini, ortak kültür olarak empoze etmeye kalkması bir felakettir.
Asıl ondan özür dilemesini istemenizi beklerdim.
Hele hele,
Kültürün ortak değerler olduğunu bile bilmeden, sırf bana saldırabilmek için, beni kültürsüzlükle suçlaması,

[QUOTE=Subutay;501876] O zaman toplumun çoğunluğunun geçmişinden gelen bir adeti yerine getirmesine saygıyla bakamamak sadece kendi kültürüsüzlüğüdür kişilerin.[QUOTE]

Evet Lale Hanım, asıl ben sizden,
başta yanıldığınızı, derinlemesine düşünüp empati kurmadığınız için başkalarının rahatsız olacağını bile bile davul çalınmasına taraftar olmanızın, yanlış olduğunu sonradan farkettiğinizi söylemenizi beklerdim.

Neyse, ben daha önceki forumumda da bir çok kıran kırana tartışmalara katıldım, Kızanlarım çok olduğu gibi, sevenlerim takip edenlerim de vardı.
O forum, Forum Gerçek kadar Atatürkçü bir çizgide olmamasına rağmen 2011 yılının en kültürlüsü seçilmiş olan benim, Sabutay tarafından kültürsüz ilan edilmiş olmam, bana yapılabilecek en büyük hakarettir.

Asıl onun üslubuna tepki göstermenizi beklerdim, hasta, yaşlı, çocuk, bebeklerin uyku hakkını savunan bana değil.
Sizin tepkiniz, beni daha çok üzdü…

Bu nedenle,

Şu Ellerin Taşı Bana Hiç Değmez,
İllede Dostun Bir Tek Gülü Yaralar Beni Beni
Can Beni Beni Beni Dost Beni Beni Beni.

Pir Sultan Abdal

Diyorum ve yorumlarıma bir süre (belki de tamamen) ara veriyorum…

Mediter