Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.07.12, 13:23   #71
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 791
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 29087
Aldığı Teşekkür: 34483
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

[QUOTE=Mediter;502094]

Lale Hanım, sizce sert olarak adledilen, davul çalınmasını, düğünlerde havaya ateş eden magandalar ile özdeşleştiren yazım sizi hedef alınarak yazılmış değildi,
Foruma, siyasi-dini konularda yazılar yazmaya başlamamla birlikte, tahminime göre (yaşam şekli ile kafasındaki düşünceleri çelişen) her yorumuma kimi zaman açıktan kimi zaman, iğnelemelerle gizliden muhalefet eden, Subutay'ın aşağıdaki, seviyesiz saldırısınaydı,Kültürün , tüm toplumun ortak değerlerinden oluştuğunu bilemeyecek kadar saplantıya kapılmış, ülkemizdeki milyonlarca alevi ve başka dinden vatandaşların oruç tutmadıklarını göz ardı edip, sanki davul çalmak onlarında ortak paydasıymışçasına , davul çalmayı kültür olarak iddia etmesi, (Sanırım köy düğünlerinde çalınan davul- zurna ile karıştırıyor.)

Köy düğününün davul-zurnası kültürdür, ramazan davulu değil.
İster alışkanlık, isterse kültür varsayalım, Demokrasilerde, hiçbir özgürlük bir başkasının özgürlük alanını ihlal edemez.
Hiçbir bireyin veya topluluğun (tek bir kişi bile olsa) bir başkasını rahatsız etme hakkı-özgürlüğü olamaz.


Subutay’ın:
Benim Atatürk'ün izinde baş koyduğum, bu uğurda kelle koltukta yorumlar yazdığım Laik bir ülkede, laikleri ve başka inançta olanları (bizleri) azınlıklar olarak görmesi, toplumun bir kesiminin dini eylemlerini, ortak kültür olarak empoze etmeye kalkması bir felakettir.
Asıl ondan özür dilemesini istemenizi beklerdim.
Hele hele,
Kültürün ortak değerler olduğunu bile bilmeden, sırf bana saldırabilmek için, beni kültürsüzlükle suçlaması,

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
O zaman toplumun çoğunluğunun geçmişinden gelen bir adeti yerine getirmesine saygıyla bakamamak sadece kendi kültürüsüzlüğüdür kişilerin.[/QUOTE

Evet Lale Hanım, asıl ben sizden,
başta yanıldığınızı, derinlemesine düşünüp empati kurmadığınız için başkalarının rahatsız olacağını bile bile davul çalınmasına taraftar olmanızın, yanlış olduğunu sonradan farkettiğinizi söylemenizi beklerdim.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster


Neyse, ben daha önceki forumumda da bir çok kıran kırana tartışmalara katıldım, Kızanlarım çok olduğu gibi, sevenlerim takip edenlerim de vardı.
O forum, Forum Gerçek kadar Atatürkçü bir çizgide olmamasına rağmen 2011 yılının en kültürlüsü seçilmiş olan benim, Sabutay tarafından kültürsüz ilan edilmiş olmam, bana yapılabilecek en büyük hakarettir.

Asıl onun üslubuna tepki göstermenizi beklerdim, hasta, yaşlı, çocuk, bebeklerin uyku hakkını savunan bana değil.
Sizin tepkiniz, beni daha çok üzdü…

Bu nedenle,Şu Ellerin Taşı Bana Hiç Değmez,
İllede Dostun Bir Tek Gülü Yaralar Beni Beni
Can Beni Beni Beni Dost Beni Beni Beni.

Pir Sultan Abdal


Diyorum ve yorumlarıma bir süre (belki de tamamen) ara veriyorum…


Mediter

Sayın Mediter,

LaLe'nin yazdıkları baştan aşağı doğru ve yerindedir. Yazınız sadece LaLe'yi değil beni de hedef alan ve davul yasaklanmasın , çalınsın diyen herkesi hedef alan bir yazıydı. Evet bu kültürün bir parçası olduğunu düşünüyoruz -veya başka nedenlerle- bunun yasaklanmasına gerek yok. Bu fikri yüzünden düğünlerde sağa sola ateş eden magandalarla aynı kefeye konmak hiç kimsenin hoşuna gitmez. Alacağınız tepkinin bu olacağını düşünüp yazmalıydınız.


Şimdi yorumlarıma bir süre ara veriyorum ( veya belki tamamen ) diyerek alınganlık yapmanıza hiç gerek yoktu.


Burada herkes fikrini saygı çerçevesinde ve diğer kişileri incitmeyecek şekilde belirtmekte özgürdür unutmayalım lütfen.


Diğer üye ( Subutay ) konusuna gelirsek; çocuk gibi, o da böyle yaptı ondan da özür bekleyin demek hoş bir davranış olmasa gerek.


Bir ramazan davulu konusunun
bu kadar uzaması ise gerçekten gereksiz.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
6 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.