Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.07.12, 16:26   #73
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 166
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14584
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Adımın geçmesine istinaden cevap hakkımı kullanıyorum.

Alıntı:
Foruma, siyasi-dini konularda yazılar yazmaya başlamamla birlikte, tahminime göre (yaşam şekli ile kafasındaki düşünceleri çelişen) her yorumuma kimi zaman açıktan kimi zaman, iğnelemelerle gizliden muhalefet eden, Subutay'ın aşağıdaki, seviyesiz saldırısınaydı,

Mediter; Benimle beraberimi yaşıyorsun? Aynı sofrada yemek yiyip aynı evde mi kalıyoruz? Yoksa ben senle bütün düşüncelerimi paylaşıyor muyum? Benim yaşam şeklim bu başlığın konusu mudur? Benim yaşam şeklime ve düşüncelerime (Buraya yazdıklarım hariç) dil uzatmak senin haddine midir?

Alıntı:
Kültürün , tüm toplumun ortak değerlerinden oluştuğunu bilemeyecek kadar saplantıya kapılmış, ülkemizdeki milyonlarca alevi ve başka dinden vatandaşların oruç tutmadıklarını göz ardı edip, sanki davul çalmak onlarında ortak paydasıymışçasına , davul çalmayı kültür olarak iddia etmesi, (Sanırım köy düğünlerinde çalınan davul- zurna ile karıştırıyor.)
Köy düğününün davul-zurnası kültürdür, ramazan davulu değil.
Köy düğünü ile karıştırmıyorum, ama gene de açıklayayım.
Benim bildiğim en az bir asırdır devam eden, ve artık günümüz de ramazan denilince pidesinden, teravih namazına kadar alışılagelmiş olan sahur vakti davul çalınması geleneksel bir hale gelmiş demektir. Gelenekselleşen bir eylemin saf kültür sayılmasa da kültürel bir etkinlik olarak kabul edilmesinden daha doğal hiçbir şey yoktur. Bu toplumda geri kalan gayri Müslimlerin göz ardı edildiği demek değildir.

Alıntı:
İster alışkanlık, isterse kültür varsayalım, Demokrasilerde, hiçbir özgürlük bir başkasının özgürlük alanını ihlal edemez.
Hiçbir bireyin veya topluluğun (tek bir kişi bile olsa) bir başkasını rahatsız etme hakkı-özgürlüğü olamaz.
Empati eksilikliğinden dem vurmuşsun ya senin bakış açından bakarsak muhakkak vardır ezandan rahatsız olan o zaman ezanda mı yasaklanacak? Hatta kiliselerden rahatsız olanlarda vardır, cem evlerinden, Hatta dönercilerden de rahatsız olan vejetaryenler vardır. Özgürlük sakız gibi isteyenin istediği yöne çekeceği bir kavram değildir. Olmayacaktır da.

Alıntı:
Subutay’ın:
Benim Atatürk'ün izinde baş koyduğum, bu uğurda kelle koltukta yorumlar yazdığım Laik bir ülkede,
Kendini senin kadar öven bir insan görmedim hayatımda, ama bu cümleden Subutay’ın yani benim atamın izinde gitmediğim sonucunu çıkarıyorum.

Alıntı:
laikleri ve başka inançta olanları (bizleri) azınlıklar olarak görmesi, toplumun bir kesiminin dini eylemlerini, ortak kültür olarak empoze etmeye kalkması bir felakettir.
Asıl ondan özür dilemesini istemenizi beklerdim.
Laikler azınlıktır dediğim bir noktayı göster! Artık yeter sözler bu kadar çarpıtılır… Ben ramazan davulcusu kültürün bir parçasıdır dedim laiklere ne zaman dil uzattım? Ben laikliği savunuyorum zaten ne saçmalıyorsun sen?
Konuyu laikliğe getirmek kendi düşüncelerini Atatürkçü değerlerin arkasına sığınarak haklı çıkarma çabasıdır. Daha doğrusu acizliktir!!!

Alıntı:
Neyse, ben daha önceki forumumda da bir çok kıran kırana tartışmalara katıldım, Kızanlarım çok olduğu gibi, sevenlerim takip edenlerim de vardı.
O forum, Forum Gerçek kadar Atatürkçü bir çizgide olmamasına rağmen 2011 yılının en kültürlüsü seçilmiş olan benim, Sabutay tarafından kültürsüz ilan edilmiş olmam, bana yapılabilecek en büyük hakarettir.

Söz arkadaşım bende MIss Turkey’e katılıp derece yapıcam burayada aynen şunun yazıcam “Ben Türkiye’nin en yakışıklı erkeği seçildim, buradaki bütün kızlar beni beğenmek zorundadır”
Hayırdır komik mi geldi? Ne güzel senin yukarıda ki sitemin de bana komik geldi. Senin kültür, eğitim seviyeni, ben istediğim kadar eleştiriyim verdiğin cevapla insanlar zaten senin hakkında fikir sahibi olacaklardır. Ama velakin sen pohpohlanmaya iyi alışmışsın olmayınca çok içerliyorsun. Sana daha açıkta söyleyebilirim ki ben cevap yazmaktan çekinmediğimden en çok beni görüyorsun karşında.

Dipnot : Alevileri gayri müslimler ile aynı kefeye koymadığımdan o konuya cevap vermiyorum.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
9 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.