Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.07.12, 06:34   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Parlak Renkli Başörtüleri ve Gucci Çantalarıyla...

Parlak renkli başörtüleri ve Gucci çantalarıyla...
Türk ekonomisinin aşırı ısınma, sonra da durma riskiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken New York Times çarpıcı bir iddia ortaya attı: Ankara 4-5 IMF raporunun yayınlanmasını bloke etti.

Avrupa ekonomik kriz ortamında iken Türkiye'deki dev alışveriş merkezlerine, pahalı araba alımlarına yansıyan ekonomik refah, New York Times gazetesinde "Türkiye'den Avrupa'ya: 'Şimdi Hasta Kim?'" başlıklı bir haber analizine konu oldu.

Gazete, yine iktisatçıların Türk ekonomisinin aşırı ısınma, sonra da durma riskiyle karşı karşıya bulunduğu" uyarılarına dikkat çekti.

Guccili türbanlılar ve şirket avukatları

New York Times, "Avrupa ekonomik krizi ile sarsılırken Türklerin, Osmanlılar gibi bir parça böbürlenmesi affedilebilir" sözleriyle başladığı Dan Bilefsky imzalı haber analizinde İstanbul'un dev AVM'lerinde "parlak renkli türbanları ve Gucci çantalarıyla" alış veriş yapan genç kadınlarla, BMW'nin son modelini 150 bin dolar ödeyip almak için altı aylık bekleme listelerine giren şirket avukatlarına" dikkat çekildi.

19 yüzyılında Osmanlı Imparatorluğu için kullanılan "Avrupa'nın hasta adamı" deyiminin artık yüksek gelirli Türk turistlerinin adalarına aktığı Yunanistan'a yakıştırıldığını kaydeden NYT, şu uyarıyı da yaptı:

"Gözle görünür refahın tüm işaretlerine ve Türk liderlerince, Türkiye'nin dünya için ekonomik model olduğu yönündeki yüksek sesli beyanlarına rağmen, iktisatçılar, Türk ekonomisinin aşırı ısınma, sonra da durma riskiyle karşı karşıya bulunduğu uyarılarını yapıyor."

Kibirli Türk tavrı Ankara'yı kör etmesin

Haberde tüketici harcamalarındaki patlamanın cari açığını körüklediği savunulurken hükümetin tahminleri doğrultusunda 2012 cari açığının geçen yıldaki yüzde 10'dan yüzde 8'e inmesi olumlu görülmekle birlikte pek yatıştırıcı olmayacağı öne sürüldü. Ülkenin son iki ekonomik krizinin arkasında bu denli büyük finansal deliklerin kapatılmasının yarattığı zorluklar bulunduğunu belirten gazete "Bazıları da kibirli Türk tavrının, Ankara'yı önündeki tehlikelere karşı kör etme tehdidinde bulunmasından korkuyor" diye yazdı.

Türkiye'nin ekonomik şöhretlerinin, 21. Yüzyılın galibinin, Avrupa veya ABD değil Türkiye olacağını söylemekten zevk duysa da IMF'nin son aylarda "çok daha az pembe tablo çizdiğini" yazan gazete, Ankara'nın 4 - 5 IMF raporunun yayınlanmasını bloke ettiğine dikkat çekti.

İtidali bir tek IMF tavsiye etmiyor

NYT, ihracat ve enflasyon gibi alanlara yönelik uyarılara da vurgu yaptıktan sonra "İtidali bir tek IMF tavsiye etmiyor" dedikten sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sert tepkisine yol açan Standard & Poor's Türkiye'nin notunu olumludan durağana çevirme kararını ve bunun gerekçelerini anımsattı. Gazete, haberin son bölümünde ise, Suriye krizi dâhil, bölgesel ihtilafların Türkiye üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği uyarılarına yer verdi.


Kaynak


Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.