Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.07.12, 02:46   #18
Haziran__
Tam Üye

Haziran__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 17
Mesajlar: 260
Ettiği Teşekkür: 364
Aldığı Teşekkür: 1409
Rep Derecesi : Haziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Haziran__ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

''Bu günkü sınırlar 2. Dünya Savaşının 2. Kutuplu Dünyanın koşulları altında çizilmiştir. Bu günümüz gerçeklerine değildir. Günümüz gerçeklerine uygun olarak yeniden kurulmalıdır.''
Condoleezza Rice ABD Eski Dısişleri Bakanı'Bu günkü sınırlar 2. Dünya Savaşının 2. Kutuplu Dünyanın koşulları altında çizilmiştir. Bu günümüz gerçeklerine değildir. Günümüz gerçeklerine uygun olarak yeniden kurulmalıdır.''
Condoleezza Rice ABD Eski Dısişleri Bakanı

Oluşturulan Büyük Ortadoğu Projesi bu amaca yönelik geniş kapsamlı bir projedir ve geçen süreç, adım adım işletilmiştir. Süreç devam ediyor. Varılacak nokta çok açıktır. Amerika Donanmasında bulunan ve değifre olan haritanın gerçeleştirlmesine giden bir süreci yaşıyoruz.

Arap baharı diye adlandırlan gelişmeleri dikkatle izlediğimizde şu noktalar göze çarpar.
1- Önce bir muhalefet örgütlendiriliyor. Bunlar zorla bir araya getiriliyor. Bunların emrine El-Kaide, Müslüman Kardeşler gibi ABD ile işbirliği halinde olan grupların eline silahlar veriliyor.
2- Suudi ve Katar sermayesi ile destekleniyor.
3- Yeni osmanlıcılık adı altında gelecek 50 yıl içerisinde ABD nin rakibi olacak potansiyeli olan bir Türkiyeden söz edilerek, bir çeşit Enver Paşa'nın hülyası gibi bir hülya politikacılarımızın önüne konup hayal dünyalarında stratejik derinlik gibi bir ütopyanın peşinde koşan politikacı tipi yaratılıyor.
4- Davos süreci ile birlikte görüntüde İsrail düşmanlığı üzerine oturtulan politik manevra ile 2 kuş birden vurulma misali, hem içerde iktidar güçlenirken, asıl amaç olan arap halklarının arasına bir truva atı gibi bir sokulan kahraman yaratılmış ve bu kahramanla işler daha rahat kotarılacak ortam yaratılmıştır.
5- ABD ve batı dünyasının fiilen içinde olacağı bir arap baharının, arap halkları arasında tepki toplayacağı çok açıktır. İşte bu noktada hem batı özellikle de İsrail tam bir suskunluğa bürünmüştür.
6- Bu noktada rol ülkemize verilmiş, arap halkları arasında populerliği tavan yapmış siyasiler eliyle rejimler değiştirilmiş bu değişim tamamen batının istekelri doğrultusunda gerçekleştirilmiş doğal kaynakları paylaşılmış, petrol anlaşmaları yapılmış, mezhep ve aşiret yapısına bölünen otorite boşluğu içinde zayıf hükümetlerle kolaylıkla çıkarlarına uygun anlaşmalar yapmışlardır. Bize de bol bol alkış kalmıştır.
7- Arap baharınndan etkilenen ülkelerin ortak özellikleri Mısır hariç antiemperyalist kimlik taşımaları ve ulusal zenginliklerini millileştiren ülkelerdir. Artık bu ülkeler batılı güçlerin pazarı haline gelmişlerdir.
Şimdi sıra Suriyede'dir. Gün geçtikçe ilerleme kaydediyorlar. Buradaki engel Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki Çin ve Rusya vetosudur. Bir şekilde bu da aşılıyor. Sınırımızda beslediğimiz Suudi ve Katar sermayesi ile desteklenen sözde özgürlük ordusu denilen gruplar sınıra yerleştirilmiş , (işin garip yanı bu ordu denilen grupta neredeyse Suriyeli yok) silahlandırılmış ve mesafe kaydetmiştir.

Oluşturulan otorite boşluğuna Kürtlerin yerleşmesi BOP projesinin adım adım uygulanmasıdır. Denizle bağlantısı olmayan bir Kürdistan'ın yaşama sansının olmayacağı çok açıktır. Şimdi bu nefes yolu açılmaktadır. PKK ve Barzani bu oluşuma desteklerini vermişlerdir. Biz Yeni Osmancılık hayalleriyle avunurken emperyalizmin planları adım adım uygulama alanı buluyor. Akdenize açılan Kürdistan Devleti rahat bir nefes alacağı gibi enerji hatlarınında yeni ilgi odağı olacaktır. Zamanla bir çekim merkezi olacak ve Türkiye de bulunan kürtler içinde bu özelliği kazanacaktır.

Gelinen noktada çeşitli adlarla adlandırdığımız kürt sorunu artık elimizden çıkmakta uluslararası bir sorun halini alacaktır. Kandile operasyon yapılmasının engellenmesinin de amacı şimdi daha iyi anlaşılıyor. bu günler içinmiş. Suriye de bir yanda PKK diğer yanda Barzani desteği.
Bu süreç geri dönülmez bir süreçtir.

Rusya elimine edilecektir. Çin sesssizdir, fazla bir direnç gösterecek güçte değildir. Suriye operasyonu bittikten sonra sırada İran vardır. İrandan sonra sıramızı bekleyebiliriz. Güneyde bütün bir sınırımız boyunca büyük kürdistan devletinin kurulması kaçınılmazdır. Bu durumun yaratacağı sorunları görmek için kahin olamaya gerek yoktur.

Serv anlaşması emperyalizmin rüyasıdır. Bu rüyanın realiteye dönüşmesine çok zaman kalmamıştır. Uluslararası politika realite üzerine yapılır ve ütopik değerler üzerine inşa edilmez. Her ülke gücü oranında adım atar, fazla yük çöktürür. Yeni osmancılık bize ağır gelmiştir. realiteden uzak bir politikadır.

PEKİ NEDEN BOP
BOP denilen cooğrafya, zengin petrol kaynaklarına sahip bir bölgedir. İran, Libya, Nijerya gibi petrol ülkelerinin petrolleri devletleştirilmiş ve kapalı ekonomi uygulayan ülkelerdir. Çok uluslu şirketler büyümelerini sürdürebilmeleri için bu petrollere el koymak zorundaydılar. Ayrıca büyük ekonomik krizde bu müdahaleyi öne almıştır.
ABD açıkça tek güç olduğunu ve haritanın kendi çıkarları doğrultusunda tekrar çizileceğini beyan etmiştir. Ekonomik kalkınma hızını sürdülebilir biçimde %9 lara çıkaran ve bu hızla devam ettiği taktirde ABD nin rakibi durumuna geleceği söylenen Çin' in enerjiye olan bağımlılığı nedeniyle gelişmesi de kontrol altına alınabilecek. Doğu Timor olaylarını da Çin'e verilmiş bir göz dağı olarak görmek gerekir.

BOP coğrafyasının elde edilmesi Çin ve Rusyanında bu bölgeden tasviyesi anlamına gelir. Böylece tam bir hakimiyet de sağlanmış olacak.
Oluşturulacak zayıf otoriteler ve iç çatışmalar, mezhep çatışmaları bir yandan silah sanayine hizmet edecek ortamı sağlarken, diğer yandan zayıflatılmış otoritenin bağımlığı da istenilen anlaşmaları onaylama sansını emperyalizme altın bir tepsi içinde sunacaktır. Bunu Irak ve Libya da açık olarak gördük. Var olan nüfusta açık pazar ekonomisinin iyi bir pazarı haline gelirken yaşanan ekonomik buhranın aşılması içinde iyi bir nefes olacaktır.
Emperyalizm krizleri savaş ve yeni pazarlarla aşmaya çalışır. tarihin öğrettiği budur.

BOP alında nihai hedef değildir. Asıl hedefin, stratejinin ön ayağıdır.
Asıl hedef avrasyadır.
Brezinski şöyle der:
''Avrasya' ya hakim olan dünyaya egemen olur. ''
__________________
Hoş olayım olmayayım
O yâr benim kime ne

Haziran__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Haziran__'in Mesajına Teşekkür Etti.