Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.08.12, 12:43   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5994
Mesajlar: 25,831
Ettiği Teşekkür: 100710
Aldığı Teşekkür: 141587
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Dünyanın En Tehlikeli Hapishanesi Honduras'taHonduras’ın en tehlikeli ve kalabalık hapishanelerinden biri olan San Pedro Sula Merkezi Cezaevi’nde, mahkumlar iPhone’lardan fahişelere, her şeyin satılabildiği bir açık pazar işletiyor.


Hapishanede sıradan bir cezaevinden çok, rakunların, tavukların ve domuzların yiyecek tezgahlarının arasında ve açık kanalizasyon kanallarında rahat rahat dolaştığı etrafı çitlerle çevrilmiş bir kasabayı andırıyor. Ancak bu kasaba sarıyla çizilmiş “ölüm çizgisi” tarafından kesin bir şekilde ikiye bölünmüş durumda. Ne gardiyanlar mahkûmların idaresindeki iç kısma giriyor, ne de mahkûmlar gardiyanların bölgesine çıkıyor.
Cezaevinin müdür yardımcısı Carlos Polanco, Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Burayı mahkûmlar yönetiyor. Biz sadece dış güvenlikten sorumluyuz. Ama çizgiyi geçtikleri anda ateş edeceğimizi de biliyorlar” diyor.
San Pedro Sula Merkezi Cezaevi’ndeki mahkumlar parmaklıklar ardında iş yürütürken, yöneticiler de cezaevinin ihtiyaçları için harcandığını öne sürdükleri karlarını riske atmamak için bu duruma göz yumuyor.
Aslına bakılırsa, bu gayrı resmi bölünme, Honduras’taki cezaevlerinin geneli için geçerli. Üç ay önce bir cezaevinde yaşanan ve 361 kişinin ölümüyle sonuçlanan dev yangının yarattığı uluslararası tepki bile durumun değişmesine yetmedi.


Comayagua Cezaevi’ndeki yangından sadece bir ay sonra, San Pedro Sula’daki mahkumlar liderlerine karşı ayaklandı. Ayaklanmada 14 kişi öldürüldü; yetkililer üç hafta boyunca içeri girmeyi başaramadı. İki hafta kadar önce de çıkan arbedede bir başka mahkum öldü 11 mahkum da yaralandı.Associated Press muhabirlerinin girdiği San Perdo Sula cezaevi 800 kişi kapasiteyle inşa edilmiş ancak içeride 2 bin 137 kişi yaşıyor. Gazeteciler içeriye hapishane müdürünün izniyle değil, “başmahkum” Noe Betancourt’un onayıyla girebildi. Hatta Betancourt, gazetecilere mahkûmlardan oluşan sekiz kişilik bir koruma ekibi sağladı.Kadınların ve çocukların içecek, meyve, giyecek, hamak, halı hatta halı sattığı iç kısımdaki, özerk kasabaya güvenlik görevlileri giremiyor. Ancak her gün 30 kadar kişi içerideki pazarda çalışmak için mahkûmların bulunduğu bölüme geçiyor. Gardiyanlar ise iki taraftan kilit altında tutulan bir alanda görev yapıyor. Bu kapalı kapıların bir tanesi dış dünyaya, bir tanesi ise hücrelerin ve pazarın olduğu alana açılıyor.


Gardiyanlar geceleri zaman zaman hücreleri kilitlemeye kalkıyor. Ancak Betancourt’un söylediğine göre mahkûmların kapıları açmak için anahtarları ve levyeleri var. Çünkü, Betancourt’un ifadesiyle, “Bir yangın çıksa, polis bizi burada bırakır gider” gibi bir düşünceleri var.

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.