Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.08.12, 21:30   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9268
Mesajlar: 31,908
Ettiği Teşekkür: 106703
Aldığı Teşekkür: 165311
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Ajanta Mağaraları l Hindistan l Maharashtra Bölgesi

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan ve bugün koruma altında olan Ajanta Mağaraları, Hindistan’ın Maharashtra bölgesinde Ajanta Dağlarının bazalt kayalar ile kaplı tepelerinde yer alır. Mağaralar doğal mağaralar değildir. Budist rahipler tarafından 29 farklı kaya bloğu oyularak oluşturulmuştur.
Mağaraların oluşumu M.Ö. 200 ile M.S 600 yılları arasında olmuştur. Rahiplerin toplantı ve yaşama yeri olarak düşünülmüş olan bu mağaraların duvarları Buda' nın yaşamından esinlenen kabartma ve resimlerle bezelidir. Sunakları ve geniş toplantı odaları bulunmaktadır. Tamamen Budha’ya adanmış olup duvarlarında Budha’nın yaşamı ile ilgili kesitler yer almaktadır. Her mağaranın içi olağanüstü güzellikte kabartmalardan, sütunlardan ve kubbeler ile süslenmiştir.Ajanta mağaralarının başlıca özelliği, en eski Budha resimleri ile Gupta döneminin başlıca resimlerini birleştirerek, Hint duvar resimlerinin en ünlü kalıntılarını kapsamalarıdır.Tapınak mağaralar iki türdür:

Vihara' lar ( konut ) mağaraları
Şayta'lar ( toplantı ) mağaraları.Toplam sayısı on dokuz olan bu oyma mağaralardan IX. ve X. "şayta"nın duvarlarını süsleyen freskler çok eski Satavhana Dekan sülalesinin tek kalıntısıdır. İlk olarak kazılmış "şaytalar" ın her iki yanına sonradan oyulmuştur. "şaytalar" sa Gupta resminin en yüksek aşamasını gösteren örneklerle süslüdürler.Ajanta mağaraları, M.S 480 yılında terkedilmiştir. Bunu izleyen 1300 yıl boyunca bulunduğu ormanın ağaçları arasında kaybolmuştur. 1819 yılında kaplan avına çıkan bir İngiliz subayı tarafından yeniden açığa çıkarılmıştır.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
19 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.