Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.08.12, 13:48   #11
Haziran__
Tam Üye

Haziran__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 17
Mesajlar: 260
Ettiği Teşekkür: 364
Aldığı Teşekkür: 1409
Rep Derecesi : Haziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Haziran__ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Cezayir'deki Fransız Vahşeti - Diğer Afrika Ülkelerindeki Katliam Ve

Yakın geçmişin bir oluşumu olan emperyalizmin ortaya çıkışıyla birlikte, insanlık tarihinin sayfalarına kara bir leke olarak geçen soykırım gerçeği ile insanlık acı bir şekilde tanışmaya başlamıştır. Yüzyıllık süreçte 2 büyük savaş, bir o kadar da ulusal kurtuluş savaşları bu döneme ilişkin somut gerçeklerdir.

Soykırım gerçeğini emperyalizm olgusundan ayırıp ulusal ölçeklere koyduğumuzda, sadece ulusları hedefe koyarsak bu yanılgıyıda beraberinde getirir. Soykırımın maddi temellerini incelemeden gerçeğe ulaşmak zor olacaktır.

Emperyalist güçler için tek gerçeklik elde ettikelri çıkarlardır ve bu çıkarların önünde hiç bir engel tanımazlar. Hiç bir oluşuma da izin vermezler. Çünkü emperyalizmin ne ahlakı, ne dini ve vicdanı vardır. Herşey metadır, pazardır. İnsan da bir emtiadır. Bu anlayışla bakar. Peki buna giden ideolojik örtü nedir? Elbette Milliyetçiliktir. Milliyetçilik zaten kapitalizmin ortaya çıkışıyla ortaya çıkmış, emperyalizm ile birlikte de, en uç noktadaki yoruma dönüşmüştür. Bu emperyalizmin ideolojik örtüsünü oluşturken ekonomik tabanını da serbest piyasa ekonomisi, ve sömürü oluşturmuştur.

Nasıl ki insanlar bulunduğu statüden olayları değerlendirirse devletlerde bulundukları statüden olaylara bakar ve rollerini oynarlar. Bu açıdan bakıldığında sorun Fransa, Amerika ve ya Almanya değildir. Sorun emperyalizmin kendisidir. Tarih içerisinde devletler bu rollerini, konumlarını kaybedebilir, ama bu misyon hangi ülkeye geçerse, bu kez bu rolu söz konusu ülke rahatlıkla oynamaktan çekinmeyecektir.

Yapılacak şey kimden gelirse gelsin emperyalizmin karşısında olmaktır. Emperyalizm kendisini ne kadar güçlü hissederse, o kadar saldırganlaşır.
__________________
Hoş olayım olmayayım
O yâr benim kime ne

Haziran__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Haziran__'in Mesajına Teşekkür Etti.