Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.08.12, 21:52   #2
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,529
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33075
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Ülkemizin karanlık yüzü - Jitem...

Cinayet, itiraf madalya...

Bugün intihar eden JİTEM komutanlarından Abdülkerim Kırca hakkında yazmak istedim. Kırca, Cem Ersever’den sonra Diyarbakır’da JİTEM komutanlığı yaptı. 2004 yılında, Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı tarafından 'üstün hizmet madalyası’ ile ödüllendirildi. Ve Abdülkerim Kırca, 2009 yılında intihar ederek yaşamına son verdi. Abdülkerim Kırca’nın “üstün hizmet madalyası” ile ödüllendirilen,‘üstün hizmetlerini’ itirafçı Abdulkadir Aygan şöyle anlatıyor:

"PKK’li olduğu söylenen İhsan Haran isimli bir genç vardı. Ailesi, boşaltılan Lice köylerinden Diyarbakır’a göçmüştü. Şehitlik semtinde oturuyordu. O genç, JİTEM’e alınıp sorgulandı. Sonrada Silvan tarafına götürüldü. Bir arazide kafasına kurşun sıkılıp bırakıldı. Fakat sonra komutan Abdülkerim Kırca’dan duydum, meğer o genç kafasına sıkılan kurşunla ölmemiş, sadece şok geçirmiş. Batman’a kadar yürüyüp Hastaneye gitmiş, yaşadığı olayı anlatmış. İşte bu olay Batman timine haber veriliyor. O da Diyarbakır JİTEM’e bildiriyor. Kırca’yı telefonla arıyorlar ve ‘komutanım böyle bir durum var’ diyorlar. O da ‘tamam, onu hemen sizin time alın, bekletin, biz geliyoruz’ diyor. Bunu, ‘Kırca, bana kendisi anlattı.’ İlk infazı yapanları beceriksizlikle suçladı. ‘Bizim beceriksizler öldürememişler, adam kalkmış hastaneye gitmiş’ , ‘tekrar gittik, aldık ve işini tamamladık’ dedi. Abdülkerim Kırca yanına personelini alarak hemen Batman’a gidiyor ve o genç tekrar araziye götürülüp infaz ediliyor. JİTEM’in eline düşen sağ bırakılmıyor.”


Abdulkadir Aygan
, anlatmaya devam ediyor Kırca’nın üstün hizmetlerini; “Birgün, Mehmet Salim Dönen isimli Silvan’lı bir genç ile amcası JİTEM’e alındı. Amcasının hiç alakası yoktu. Ama yarın birgün ifade verir diye onu da aldık getirdik. Amca-yeğen JİTEM’de boğularak öldürüldüler. Silvan yoluna atıldılar. Boğma işlemi, elektrik kablosuyla, bazen de sağlam bir televizyon kablosuyla gerçekleşiyordu. Duruma göre iki üç kişi boğuyordu. İşkence bir iki gece sürüyordu. Hemen öldürülmüyordu. Hatta ifadesi alınmadan ölmesin diye sadece bir dilim ekmek veriliyordu. Komutan işkenceli sorgu yapıldıktan sonra bazen işkence odasında kalıyordu. Bazen de kendi odasına gidip içkisini içiyordu. Bu cinayetler hep gece mesaisinde işleniyordu…”

Abdulkadir Aygan
devam ediyor; “Servet Aslan diye üniversiteli bir genç vardı. Fatma isimli bir de Mersin’li kız arkadaşı vardı. Kızın hakkında hiçbir suçlama yoktu. İtirafçı Serpil’in ifadesi üzerine bu iki üniversiteli genç Diyarbakır’ın merkezinde el ele gezerken alındılar. Üstelik çocuk dağa filan gitmemiş. Kaldı ki, yanında kız arkadaşı da var. Birbirlerine aşık olmuşlar. Normal bir hayat yaşıyorlar. PKK’li militan Diyarbakır’ın merkezinde kız arkadaşıyla el ele gezemez. Çocuk PKK’li olmadığını ağlaya ağlaya söylüyordu. Ancak Kırca emir verdi. Öldürüldüler. Gençleri Sivas yönüne götürüp, orada öldürüp yol kenarına atmışlar. Bu iki genç iki gün sorgulandılar. İşkence gördüler. Abdülkerim Kırca o kıza kendisi işkence yaptı..."

Abdulkadir Aygan daha birçok insanlık dışı olay anlatıyor. Bu insanlık dışı işkencelerin ve cinayetlerin hepsi o dönem Diyarbakır’da JİTEM’in başında bulunan Abdulkerim Kırca’nın emriyle gerçekleşmiş.

Ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ‘işlenen insanlık suçlarını’, verilen ‘Üstün hizmet madalyası’ ile aklamış.

Yapılanlara sahip çıkmış. Bu ‘insanlık dışı’ şiddet politikası, ‘benim politikamdır’ demiş.

Peki, şimdi de Çankaya Köşkünde Abdülkerim Kırca’ya Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından takılan ‘Üstün Hizmet Madalyası’na ilişkin kararnamedeki isimlere bir bakalım; en başta yer alan iki isim, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül!.. (Eren Keskin, 7 Mayıs 2012)
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.