Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.08.12, 18:08   #8
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ticarette kadın vücudunun sömürüsü - Metalaştıramadıklarımızdan mısı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CadII Mesajı göster
Sevgili Karagöz,

Bu konu başlığı altında yazılmış olan bilgilendirmeye tamamen katılmakla birlikte, sizin yazınızda belirtmiş olduğunuz, buna kadın izin veriyor şeklindeki saptamanızı kesinlikle onaylamıyorum.

Bir kere tüm toplumlar erkek egemen toplumlar. Yöneticilerin (tüm kurum ve kuruluşların yöneticilerinden bahsediyorum) tamamına yakını erkek. Örnek verdiğiniz reklamlar da arz- talep meselesi.

Bu tür reklamlarda görsel öge olarak kullanılan kadınlar, elbetteki cebine girecek paraya bakıyorlar. Bakış açısı değişmediği sürece, parayı veren düdüğü çalar.

Bu ülkede, çeyrek altına, ya da iki çuval kömüre oylarını, dolayısıyla ülkemizi satan insanları gördükten sonra, reklamlarda para kazanmak amacıyla kendini sergileyenlere söyleyecek sözümüz olamaz. Kendi seçimi ve bu seçim bizim geleceğimizi değil, onu ilgilendiriyor.

CadII' nın itirafı: DOLCE-GABBANA reklamı çok başarılı olmuş bence. Kompozisyon çok iyi, modeller tam olması gereken yerlerde. Doğru çekim açısı. Veee kışkırtıcı. Çok beğendim

Hep de mazeret aynıdır. Erkek gemen toplum. Tamam ama erkek egemen toplumlarda kadın meta olarak kullanılmaz. Bu yanlış bir saptama. Bu erkek egemen bir toplum olduğuna değil, kadının egemen olduğu bir toplum modelidir. Erkek egemen toplumlar derken neyi kastettiğinizi bilmiyorsunuz sanırım. Ataerkil toplumlardan bahsediyorsak eğer; Amerika, Avrupa ya da gelişmiş ülkelerden hiç biri erkek egemen toplum değildir ve hatta Türkiye bile. Erkek egemen toplumlar genelde kadının hiçbir söz hakkının olmadığı toplumlardır. Kadının söz hakkının olmadığı toplumlarda ise kadın böyle meta olarak kullanılamaz. Örnek vermek gerekirse Ataerkil düzenini hala sürdüren Arap toplumlarında Arap kadınlarını böyle reklam yapamazsınız. Erkek egemen ve ataerkil toplum yapısı odur. Erkeğin egemen olduğu ve kadının hiçbir şekilde lafının geçmediği toplumdur erkek egemen toplumlar.

Sonrasında bunu kadının istediğine inanmıyorum demek tamamen gereksiz ve gerçeği görmeme inadıyla yapılmış bir yorumdur. Bu manken kızlarımızın kafasına silah mı dayanmış ? Hea derseniz ki; "Onlar sözlerşme yapıyor, ajansların istediği reklamlarda oynamak zorunda" o zaman da ajans kafasına silah dayayarak mı o sözleşmeyi imzalatmış derim. Bu kızlar manken olacakları zaman ne olacağını bilmiyor mu ? Ajanslarının her istediğine boyun eğiyorsa, bunun erkek egemen toplum zırvalığıyla değil, manken olma hayaliyle yaşayan salak kızlarımızla alakalı bir durum olduğu aşikar olur. Sırf kadın olduğunuz için kadınları koruma içgüdüsüyle söylediklerime karşı çıkıyor ve "bütün suçu erkeklere atıyorsanız" size bir şey diyemiyorum. Kadınlar sürekli kabahati başkalarında gördüğü müddetçe, kendi hatalarını görmediği müddetçe, böyle mal gibi kullanılmaya mahkumdur.

Alıntı:
Bu tür reklamlarda görsel öge olarak kullanılan kadınlar, elbetteki cebine girecek paraya bakıyorlar. Bakış açısı değişmediği sürece, parayı veren düdüğü çalar.

Kendiniz söylemişsiniz. Cebine girecek paraya bakıyorlar diyorsunuz. Bu da kadının seçiminin kendin ait olduğunu gösterir. Ben araba alacak olan "sağlıklı kafa yapısına sahip bir adamın" ya da bilgisayar alacak olan ya da televizyon alacak olan, ya da herhangi bir ürün satın alacak olan insanların oturup da acaba bunun reklamını çıplak bir kadınla mı yaptılar, çıplak kadınla yapmadılarsa bu üründen almam diyeceğini zannetmiyorum. Diyorsa onun cinsel ve ruhi olarak problemleri vardır.

Yineliyorum; bu türden reklamlarda para karşılığı oynayan kadınların; "yani vücudunun ve kadınlığının para karşılığı herhangi bir şekilde kullanılmasına izin veren kadınların" mesleğinin tek bir adı vardır. Onu da dillendiremem dedim. Bunun lamı cimi yok.

Sonrasında şu olayı bari siyasete indirgememek lazım. Siyasete indirgersek o konuda da fikirlerim değişmez. Şahsi kanaatim şudur, vücudunu satmak ile düşünceni satmak arasında bir fark yoktur. Onun için sanki ben kömür satanları aklamışım da sadece kadınlara yüklenmişim gibi anlamlar çıkan eleştiriler yöneltmeyin sözlerime. Çünkü hatalı oluyor. Ben siyasi olarak bakmıyorum olaya, toplumsal ve zihinsel olarak bakıyorum.

Bütün suçu erkeklere atarsanız, kadını sütten çıkma ak kaşık gibi gösterirseniz, eksik teşhis koyarsınız ve dolayısıyla tedavi de işe yaramaz.

Bunun üzerine hala Dolce Gabana reklamındaki alt mesajı göremiyorsanız ve reklamı "kışkırtıcı" gibi Esquire ya da Cosmopolitan gibi gerzek kadın dergilerinin iğrenç mottolarıyla/klişeleriyle yorumluyorsanız sizi sadece alkışlarım...