Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.08.12, 00:10   #15
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mezarlıklara Neden Çiçek Konur?

Konuya girmeden önce Sude arkadaşın açtığı konu kendi görüşleri mi? Yoksa bilimsel araştırmalara dayanan gerçekler mi acaba? diye internette kısaca bir araştırma yapınca gördüm ki, aynı makale bir çok sitede yer almış, kaynak veya yorumcu belirtilmemiş.

Ama yine de ileri sürülen ‘’Kötü ruhları uzaklaştırmak, Kötü kokuyu önlemek,’’ savlarını doğru olarak kabul edilebilir.
Ama günümüzde mezarlara çiçek farklı anlamlarda konulmaktadır:

(bence)
1- Günümüzde birisine çiçek sunmak, çiçek verilen kişiye sevgi ve saygıyı belirttiği için (sağ veya ölü) sevilen kişiye veya mezarına çiçek konulmaktadır.
2- Çiçeğin konulduğu mekanı güzelleştirdiği inancı yaygın olduğu için süsleme ve peyzaj mimarisinde sıkça kullanılmaktadır. Kişi sevdiği kişinin mekanını (mezarını) güzelleştirmek istemektedir.
3- Ölen kişinin sevdiği çiçekleri veya eşyaları onun mezarına koymak, mezarını temizlemek, sulamak gibi etkinlikler, kişileri, ölen kişiye karşı görevlerini yaptıkları inancını kazandırmakta ve huzur duymaktadırlar.

Bu konuya en çarpıcı örnek;
Can Yücel’in mezarına şarap dökülmesi olayıdır.
Hayranlarının ‘’Can Yücel şarap severdi.’’ Düşüncesiyle mezarına şarap dökmeleri, AKP Parti Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, mezarı hedef göstererek, "Sessiz kalmayacağız" demiş ve devam eden günlerde, Can Yücel’in mezarı saldırıya uğrayıp parçalanmıştı.
Oysa, Can Yücel’in defnedildiği o mezarlık her dinden insanın defnedildiği bir ortak mezarlıktı.
Üstelik, Can Yücel’in dinine çok bağlı olduğu da söylenemez, Aile fertlerinden tepki gelmediği sürece mezara şarap dökülmesi veya Can’ın sevdiği herhangi bir eylemin yapılması hiç kimseyi (hele hele Can Yücel’in fikren karşısında olduğu kişileri zerre kadar) ilgilendirmezdi.
Bu nedenle, AKP ilçe başkanının kendi dini inancı doğrultusunda olayları kışkırtması hiç doğru değildi.
Bu kafalara mezara konan veya dökülen şeyin, mezarda yatan kişinin sevdiği bir şey olduğu (saçma olsa bile) dökene huzur verdiğini anlatmak çok zordu.

Yine mezara çiçek koyma konusuna dönersek,
Ben nice bebek veya çocuk mezarları görmüşümdür ki; mezarın üzeri, balon, rüzgar gülü ve oyuncaktan geçilmiyordu.
Kimbilir hangi yüreği yanık anne-baba (içi yana yana) kaybettiği bebeği, severdi diye rüzgar gülleriyle, tüllerle, bayraklarla, çiçeklerle süslemişti o minik mezarları.

Her mezarlığa yolum düşüşümde o mezarlara kayar gözlerim, sessizce süzülürüm tanımadığım o küçük mezarların başına , hüzünlenirim, yüreğim burkulur, boğazım düğüm düğüm, annesi olurum, babası olurum o mezardaki küçük bedenin dalarım dakikalarca, kalırım öylece.
Bu yazıyı, yazarken o küçük mezarların bir kaçının fotoğrafını eklemeyi düşündüm ama o anne ve babaların tertemiz sevgilerine ihanet gibi geldi fotoğraflamak, yapamadım…


Kaybedilene saygıdır çiçek, güzelleştirmektir onun mekanını, sevdiği şeyi sunmaktır bazen…
Kaybedilen farketmese bile geriye kalanlara, görevini yapmış olmanın huzurunu verir.

Mediter
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.