Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.08.12, 23:37   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart 4+4+4 için acil duyuru!
Yazıktır bu ülkeye...


Sadece milletvekillerinin oyları ile çoğunluk sağlanarak yasalaşmış olması bile 4+4+4 eğitim sürecinin bu iktidarın başına çok şeyler açacağı ortada... Veliler mi? Onlar çok endişeli ama ürkek ve çekingen.

İstanbul Tabipler Odası, bu konuda ilgili hekimlere, MEB, veliler ve kamuoyuna ‘acil’ bir duyuru yaptı: “60-66 aylık çocukların okula başlatılması için yeterli olamaz. Bilimsel verilere dayandırılması, çocukların eğitimine ve gelişimine zarar vermediğinin kanıtlanması ve toplumun taleplerinin dikkate alınması zorunludur. Hekimler olarak bu konudaki bilimsel ve tarihsel sorumluluğumuz gereği itiraz ediyoruz. Bakanlığı, bilimsel ve toplumsal uzlaşı gerçekleşinceye kadar bu konuyu durdurmaya ve muhatapları ile bağımsız demokratik bir tartışma-değerlendirme ortamı yaratmaya bir kez daha davet ediyoruz.”


Kimleri mi? “Meslek örgütü olarak, tüm klinik şeflerini, hastane başhekimlerini, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ve uzmanlık derneklerini, bu rapor isteği ile karşılaşacak genç meslektaşlarımıza ve çaresiz bırakılmış ebeveynlere, daha da önemlisi gelişim aşamalarının çok üstünde ‘performans’ göstermeleri beklenen çocuklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”


Bir şey daha ekliyor: “Özel çalışan hekim raporlarının da mevcut durumda geçersiz sayılması keyfi, hukuksuz ve bilim dışıdır.”


Ve sonuç:


“4+4+4 dayatması ortamında; 72 ay öncesi çocukların oyun çocukluğu döneminde olduğu için okula gitmesinin uygun olmadığını değerlendiriyoruz.”


Örnek rapor

İSTANBUL Tabip Odası’nın bakanlık, üniversite ve eğitim hastanelerine, başhekimliklere, özel hastanelere ve tüm hekimlere gönderdiği örnek rapor şöyle: “İlgili Makama ... doğumlu, ........ ‘nin (ad, soyad), ...... tarihinde muayene edildiğini, muayenesi sonucu, hâlen oyun çocuğu olduğunu ve bu yaş grubundaki çocukların genel olarak, fiziksel, ruhsal, bilişsel ve zihinsel gelişimi okula başlamasına yeterli olmadığından, ilkokula başlamasının uygun görülmediğini bildirir rapordur.”

Kaynak
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.