Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.08.12, 01:29   #3
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82863
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İstanbul'un En Eski Sanayi Kuruluşları

Gabaylar Müessesesi (1885)
Eminönü'nde Lazzora Gabay tarafından kurulan ve işe kara avcılığı malzemesi ithalatıyla başlayan firma, büyük spor kulüplerinin kurulmaya başlamasıyla mağazasına spor ürünleri getirmeye başladı.

Türkiye'ye ilk kez spor malzemesi getiren firma unvanına kavuşan firma, 1950 yılında kendi üretimini yapmaya başladı.

Şirket günümüzde balıkçılık malzemesi üzerine hizmet vermeye devam ediyor.
Faruki Itriyat Fabrikası (1894)
Faruki Itriyat, ilk yerli kozmetik ürünlerinin üretildiği tesistir.

Osmanlı halkı arasında da cilt ve saç bakımı başta olmak üzere kozmetiğe ilginin artması üzerine hareket geçen Mısır asıllı Ahmed Faruki, yerli kozmetik ürünleri üretmeye karar verdi.

Feriköy'de kurduğu imalathanede ilk yerli kozmetik ürünlerini üretmeye başladı. Ahmet Faruki, Sultanhamam'da da satış merkezi açtı.

Ürünler, ithal kozmetik ürünleriyle yarışır hale geldi. Fabrika, 1950'den sonra üretimden çekildi.
Silahtara Elektrik Fabrikası (1914)İstanbul, elektrikle ilk olarak 1888 yılında tersanede askeri amaçlı kullanılan Tersane Elektrik Fabrikası ile tanıştı.

İlk fabrika, Silahtar Fındıklı Mehmet Ağa'nın arazisi üzerine kuruldu. Türkiye'nin ilk sivil elektrik fabrikası olan Silahtarağa, 1983 yılında kapandı.

Günümüzde tarihi Silahtarağa Elektrik Fabrikası, Bilgi Üniversitesi'nin Santralistanbul kampüsü olarak hizmet veriyor.Sabuncuzade M.Şakir ve Mahdumu
Müessesat'ı Ticari ve Sinai (1915)Hacı Şakir sabununun öyküsü, 1887 yılında Kırım'da başladı.

Kırım'ın iklimi, sıklıkla yağan yağmurlar, sabun ve mum üretimi yapan Hacı Ali Bey'e rahat vermez. Hacı Ali Bey, bu duruma son vermek için Kırım'dan ayrılmaya karar verdi.

Sabunları ve ailesiyle yola çıkarak, önce Anadolu'ya ve sonunda Hacı Şakir markasının doğacağı İstanbul'a geldi.

Hacı Ali Bey, Laleli Atpazarı'nda bir eve yerleşti ve evin alt kısmını imalathane olarak düzenledi. Kazanlarda kaynattığı sabunları en ince noktasına varana kadar tarttı, kuruttu ve kalıp sabun üretmeye başladı.

Hacı Ali Bey vefat edince imalathaneyi oğlu Mehmet Şakir devraldı. Sabunlara adını veren Mehmet Şakir, Cumhuriyet'in ilanıyla 1925 yılında çok az kişiye verilen Türkiye Anonim Şirketi ibaresini aldı. Mehmet Şakir, hac görevini de yerine getirdikten sonra sabunlar “Hacı Şakir” olarak anılmaya başlandı.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.