Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.08.12, 13:25   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Ziya Paşa'nın 143 Yıl Önceki Tespitleri

Ziya Paşa'nın 143 Yıl Önceki Tespitleri


Ziya Paşa 1869 yılının değişik tarihlerinde yayınlanan yazılarında tespit ettiği bazı hususlar sanki günümüzde kaleme alınmış gibi!

- “…..Rumeli’nin her tarafı ecnebi casusları ile doludur. Yerel idareler ve Babıâli bilmiyorlar mı, fakat sefaretlerle hoş geçinmek için ses çıkartmazlar…”

- “Elçiliklere hoş görünmek için Girit işi savsaklandı”

- “Islahat” yapıldığını kanıtlamak için hiç gereği yokken yeni iller, yeni kurullar oluşturuldu”

- “Şam sorununda Fransa İmparatoru’na “cemile” (gönül alıcı davranış) göstermek için sekiz yüz bin kese ödence verilmesi üstlenildi.”

- “Yabancılara taşınmaz mal alım-satımı ve işletilmesi hakkının tanınması: Bu tabirin Türkçesi; biz hazır idare sayesinde ticaretimizi, sanayiimizi yabacılara verip birer çürük kulübeye başımızı sokmuş, seyirci gibi kalmış idik. Şimdi bu kulübelerimizi dahi onlara verip haneberduş (avare, serseri) olarak Anadolu yakasına hicret edeceğiz demektir.”

- “….Gerek bizden Avrupa’ya gidenler ve gerekse burada Avupalılar ile bir araya gelenler, onların iyiliğe yönelik usul ve adetlerini bırakıp Avrupalıların dahi beğenmediği birçok kötü şeylerini taklit ettiler. Mesela; yalan söylemek, hile yapmak, ırz ve namusça ilişiksiz olmak, ahde vefa ve haya etmemek, nefsinden başka şey düşünmemek, ne vesile ile olursa olsun para kazanmak gibi kötü nitelikler şimdi İstanbul’da âdet hükmüne girdi. Taşralar ve özellikle İstanbul ve Avrupa ile münasebeti az olan bazı mahalleler henüz bu derecede bozulmadı ise de “azın çoğa tabi olması” kuralınca onlar da yavaş yavaş bozulmaktadır….Bir süreden beri alafranga olmaya başladık. Osmanlılık bize kaba görünür oldu. Türk ve Osmanlı sıfatları tahrik edici bir özellik sırasına geçti. İşte biz de bu hale geldik!”

Derleyen: Reşit ÇağınBasakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.