Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.08.12, 13:10   #4
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9275
Mesajlar: 31,936
Ettiği Teşekkür: 106748
Aldığı Teşekkür: 165377
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ünlü Saray ve Şatolar
Bojnice kasabasının sırtlarında inşa edilen şato, 1970'de ulusal anıt ilan edildi. Yapının orijinal hali ahşaptandı. 13. yüzyılda taştan yapıldı. Bir çok fantezi filminin çekildiği en önemli mekanlardandır.


Şato, 14. yüzyıldan itibaren Lyon ailesinin evidir. Aile hakkında bir çok efsane anlatılmıştır. Lyon ailesinin her kuşağında bir vampirin olduğu efsanesi bunun en ünlülerindendir.Glamis şatosu, yüzyıllardır garip ve korkunç olayların geçtiği bir yer olarak ün salmıştır. Glamis şatosu, İskoçya'nın Tayside yöresinde bulunan büyük Strathmore vadisinde bulunmaktadır. Yüzlerce yıl boyunca Strathmore kontlarının oturduğu atadan kalma bu müstahkem ev, mazgallı siperleri ve sivri burçlarıyla tıpkı perili masalların geçtiği bir dekoru andırmaktadır. Söylentiye göre, dünyanın en tekin olmayan konaklarından biri olarak ün kazanan Glamis'ın kalın duvarlarının arkasında, bir ailenin gizi yatmaktadır.


Şato, adlarını incil den alan Jericho, Zoar ve Pandaharam köylerinin oluşturduğu bir üçgenin ortasında bulunmaktadır. Bu da yöredeki köylülerin bu şatodan duyduğu ürküntüyü göstermektedir. İskoç ulusal vakfına ait bir kılavuz kitabı, bu köyleri kuran ve adlandıran kişilerin "kutsal yazıları az çok bildiklerini ve tanrı nın gazabından çekindiklerini" belirtmektedir. Yörede oturmuş olanların öne sürdüğüne göre, tanrı, şatonun ilk sahiplerinin işledikleri günahlardan dolayı Glamis üzerine gazabını yağdırmıştır.
Blois yakınlarında, Loire nehrine az bir mesafede, Rönesans devri Fransız mimarisinin en güzel eserlerinden birisi yer alır: Chambord şatosu. Eski Blois kontları tarafından av köşkü olarak inşa edilen bu şatoyu I. François genişletmiş ve güzelleştirmiştir.


Ortaçağ şatolarının planına benzer bir düzende inşa edilen Chambord şatosu 156 metre uzunluğunda ve 117 metre genişliğinde dikdörtgen bir alan üzerine kurulmuş, dört köşesine de dört yuvarlak kule dikilmiştir. Bu kuleler uzun ve sivri çatılarla örtülmüş ayrıca ince ve zarif bacalarla donatılmıştır; bundan başka duvarlarda bin kadar pencere açılmıştır. Kulelerin en büyüğü binanın orta kısmından yükselir; kule bir ışık bacasıyla son bulur; burası teras şeklinde düzenlenmiştir. Binanın ortasından terasa çift katlı bir merdivenle çıkılır. İki kişi birbiriyle karşılaşmadan bu merdivenin basmaklarını inip çıkabilir. Terasa en çok asilzade hanımlar çıkar ve ormanda düzenlenen av partilerini seyrederlerdi. Şatonun kenarından akan Cosson ırmağı üzerine akseden görüntüsü nefistir.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.