Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.09.12, 21:20   #25
Ilgın
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 746
Ettiği Teşekkür: 846
Aldığı Teşekkür: 4367
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 1. Cumhuriyet'in Hatası Yok Muydu?

Bu konuyu tartışırken olayları bu günün şartları ile değil de o günün konjonktürüne göre düşünmeliyiz. 1. Cumhuriyet dönemi, bu günün refah ortamında yada sıcak soba arkalarında irdelenmemeli. Günün şartları, koşulları gözönüne alınmalıdır. At izinin it izine karıştığı kimin vatansever kimin hain olduğu tam tespit edilemeyen bir dönemde hataların yapılma riski çok yüksektir. Milli sınırlarımızın oturduğu, insanların siyasi görüşlerinin belli olduğu bu ortamda bile müthiş hatalar yapılırken ilk Cumhuriyet yıllarını böyle irdelemek doğru bir yöntem değildir.

Memleketin Amerika'yamı yoksa İngiltere'yemi teslim edilmesini tartışan İstanbul hükümetinin teslim olmuş yargısından henüz sıyrılıp, hala sistematik olarak ajanlık yapan bir çok insanın cirit attığı ortamda sistemleri oturtma çabaları kolay mı sanıyorsunuz?

Atatürk'e yapılan İzmir Suikastı bu anlattıklarımın aslında kısa bir özetidir. Cumhuriyet kurulalı 3 sene olmuştur ama hala kim kimdir meçhuldür. Suikast timinde yem edilen Gürcü Yusuf, Laz İsmail,Giritli Şevki Bey gibi zatların arkasında 50 den fazla Milletvekili ve Hükümetin içinden Maliye Bakanı Mehmet Cavit Bey vardır. Yargılama sürecinde berat etselerde cephede Atatürk'ün yaqkın arkadaşları Kazım Karabekir Paşa, Refet Paşa, Ali Fuat Paşa ve Hatta Halide Edip Hanım'ın isimleri vardır. İşte 1. Cumhuriyet dönemi böyle ilginç vakalarla doluydu.

Bütün bunlara rağmen bu günün koşullarını baz alıp 1. Cumhuriyeti eleştirmek bir vicdan eksikliğinin eseridir. Bu memleketin tarihini bilmeyenler maalesef ucuz meselelerin peşinde koşmaktadırlar. 1. Cumhuriyet bir dönüm noktasıdır. yokluktan varlığa koşturanların kahramanlık belgeleridir.

Eleştirilerimizde vicdani bir sorumluluk duyalım. Sırf eleştirme adına böyle gereksiz ithamlara düşmeyelim.
Saygılar.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.