Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.09.12, 14:20   #33
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 1. Cumhuriyet'in Hatası Yok Muydu?

Hatasız devlet de insan da olmaz. Elbette hataları vardır ama ben sizin verdiğiniz örnekleri hata olarak göremiyorum ( Dersim olayı ya da türban meselesini). Türbanı şu şekilde hatalı değerlendirebiliriz, sıradan halka karşı da askeriyenin yanlış tutumunu kabul etmem mümkün değil. Çünkü o yanlış tutum, dinci partilerin kazanç kapısı oldu. Tabii ki bu askeriyenin her birliğinde vuku bulan bir şey değildir. Sadece münferit bazı yerlerde subayların ya da generallerin münferit açıklamalarıdır. Benim askerliğimi yaptığım yerdeki albay, yemin töreninden önce bir konuşma yapıp, aileleriniz başörtüsüyle yemin törenine gelmesin diye sözler sarf etmişti. Bu onun yanlış düşüncesidir, askeriyeyi bağlamaz fakat bunu askeri kamuflaj ile yaptığı zaman (ki öyle zaten) bu askeriyenin düşüncesiymiş gibi bir algı oluşturur insanda. Annesinin başı bağlı diye yemin törenine gelmesini istemiyorsan, çocuğunu niye askere alıyorsun diye sorarlar adama... Yanlışlar olmuştur, gözümüzü kapatarak bir şeyleri değiştiremeyiz, fakat yanlışları yapan zihniyet Cumhuriyetçi ya da Atatürkçü değildi Çıkarcı "mutat zevat"tı ve sevmediğim İnönü yalakası insanlardı genelde.