Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.12, 16:14   #11
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk bayrağının gizli kodları...

Ben bununla alakalı bir video izlemiştim. Fanteziden başka bir şey olabileceğini düşünmüyorum.

Türk bayrağının kırmızılığının kökeni taa Alper Tunga'ya kadar dayanır. Alper Tunga destanıyla alakalıdır. Üç hilalin de İslamla pek alakası olduğunu söyleyemeyeceğim. Daha yeni işe başlamış bir millet miyiz biz her şeye ki; 1800'lerde bulunan kayıtlarla alakalı olsun ya da Fatih'in çizdiği hilal resimleriyle alakalı olsun tarihimizin başlangıcı. Yavuz Sultan Selim bile Şah İsmail'e yazdığı mektuplarda soyunu Alper Tunga'ya dayandırma lüzumunu duymuştur. Türk Tarihi ne İslamla tanışmamızla ne de Osmanlılarla başlar. Daha da gerilere dayanır.

Tahsin Ünal'ın ; "Türklüğün Simgesi Bozkurt" isimli kitabında da değiniliyor bu konulara. Elbette Türk Milleti'nin islamla alakalı davranışları ya da simgeleri vardır ama bunlar bayrakta değildir. "Ayhan", "Yıldızhan", "Gökhan" ve "Dağhan" gibi isimler islamdan sonra mı önce mi ? Türk Mitolojisinin her noktasında Ay vardır, ışık ve nuru temsil eder. İlahi yardım ve bilgeliğin simgesidir. Yıldız da yol gösteren rehber ve lidere işaret eder.

Kısacası bu tarihçinin yorumlarına katılamayacağım. Bizim tarihimiz bu kadar yeni değil.