Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.12, 18:48   #12
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 177
Ettiği Teşekkür: 9714
Aldığı Teşekkür: 15796
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk bayrağının gizli kodları...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ala'turka Mesajı göster
Bu armada olduğu gibi, bayrağında sembollerini kabul etmek gerek,
Bunlar tesadüken oluşturulmuş temalar değillerdir,

Mademki sembol olarak inceleme yoluna gittiniz sayın alaturka o halde Türk bayrağının sembollerini inceleme yoluna davet ediyorum sizi. Üstüne basarak söylüyorum “inceleme”. Sizin bu açmış olduğunuz haberdeki gibi hiçbir delile dayanmadan, sırf bir şeyleri empoze etmek ve üzerine almak için yapılmış yorumlardan bahsetmiyorum. Yorum diyorum çünkü hiçbir geçerliliği yok. Hilal hicreti temsil ediyor, yıldız islamın beş şartını…Ya da benzer bir yorum hilal Allah’ı, yıldız Hz. Muhammeti…Bu tür söylemleri kanıtlayacak ya da geçerli kılacak bir kanıt var mı elinizde? Birkaç cami hocasının öne attığı bu söylemler nasıl olur da doğru olur? Bunu devamında bayrağın desen olarak kullanılamayacağı ya da elbiselere yapıştırılamayacağı gibi söylemlerde bulunulursa hiç şaşırmayacağım. Aşağıda şimdi uzun uzadıya kendi görüşlerimi ve bu konudaki araştırmaları size sunacağım umarım okursunuz…

Öncelikle Türk bayrağı hiçbir şekilde İslamiyetle ya da Osmanlılarla sınırlı kalmamıştır. Temeli çok daha öncesine dayanmaktadır.

Türkler asırlardır gök natureziminin bariz sembolleri olan güneş, ay ve yıldız şekilleri kullanmışlardır. Orta Asyada hüküm süren Hunlardan ( Kanıt: Mete’nin Çin imparatoruna olan mektubu), Sümerler ve Etilere kadar ( Kanıt: merarlarında kullandıkları ay ve yıldız sembolleri) Türk devletleri medeniyetlerinde bu sembollere yer vermişlerdir.

Örnek: Göktürklerden kalma paranın üzerindeki ay yıldızlı motifler. İnternette aratıldığında daha bir çok örnek bulunabilir. Öyleki M.Ö.1000 yılında, proto-Türk olarak bilinen Chouların (M.Ö. 1028-281) baş bayrağında da görülüyordu.

İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Türklerin kullanmış olduğu bu ay ve yıldız motiflerinin üzerine dinin getirdiği sureler ve kelimeler de eklendi. Türklerin yüzyıllardır kullandıkları ay ve yıldız motifleri din değişmesine rağmen kullanılmaya devam edildi. Kimisi 5 köşeli yıldızlı olanı kullandı kimisi 8. Renkler sarı, kırmızı vb. hangi renkte olursa olsun temel olan kavram değiştirilmedi. İslamiyet etkisinde olan Türk devletleri bu sembolleri kullanmaya devam ederken, benliği kaybedenler ise bunlardan uzaklaşarak farklı bayraklara büründü. Zamanla sayılarının artmasıyla bu semboller İslamiyetin bir göstergesi oalrak kullanılmaya başlandı. Temeli çok eskilere dayanmasına rağmen…

Osmanlı devleti dönemine kadar kullanılan bayraklar devamlı değişti, renkleri, yıldız sayıları, yazıları. Önce 3.selim daha sonra da Abdülmecidin değiştirmesiyle beş yıldızlı hale geldi. Ve şu anki 5 köşeli yıldız halini alındı. Hilal ise Abdülhamit döneminde şimdiki halini aldı. Ayrıca bu değişiklikler yapılırken eski Türklerden kalma güneş sembolu ya da farklı yıldız sembolleri bazı alanlarda kullanılmaya devam edildi.

Türkler güneş ay ve yıldızı şu veya bu milletten değil; doğrudan gökten almışlardır. Türkler diyorum bunu özellikle belirtmek isterim Müslümanlar değil…Geçmişi bu kadar eskiye dayanan sembollerin ve gerçekliğin tarihi hiç araştırmadan, okumadan saf dışı bırakılmasını kabul edemiyorum. Asırlardır kullanılan bir olgu nasıl olurda bir dinin ya da inancın göstergesi olabilir. Bir olguyu araştırırken kökenlerine bakmak gerekir. Uzun araştırmalar yapmak gerekir. Deliller sunmak gerekir. Müslümanız o zaman bu bizim eserimiz denmemelidir…

Uzatmayacağım, bu tür konularda boşa kürek çekmeyi hiç sevmiyorum o yüzden kısa kesmiştim ilk mesajımı. Keşke Osmanlı armasını incelediğiniz kadar Türk bayrağını da inceleseydiniz de böyle bir haberi açmasaydınız. Haberde yazılanlar ile kandırılacak bir kesim elbet vardır. Hatta oldukça da fazla olduğunu görüyoruz. Ama umarım bu kesimin hepsi biraz da olsa araştırma dürtüsüne sahip olabilir. O zaman birilerinin önüne attığı otları otlayan koyun olmaktan çıkabilir…

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler aşağıdaki kaynaklara bakabilirler, ben uzun uzadıya eklemek istemedim.

İyi forumlar…

Kaynak1
, kaynak2
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.