Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.09.12, 18:05   #6
Haziran__
Tam Üye

Haziran__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 17
Ettiği Teşekkür: 364
Aldığı Teşekkür: 1409
Rep Derecesi : Haziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Haziran__ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: O yar benim kime ne

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster
Sırr-ı selhinden Nesimi'ye sual ettim didü
Reh-neverd-i Ka'be-i ışkız budur ihramımız.

üstüne beyit var mıdır ? Tabii ki vardır da bu da çok güzel yahu
Nesimi'nin yüzülmesine fetva veren müftü, Nesimi yüzülürken sağ elinin şehadet parmağını sallayarak, "Bunun kanı da pistir. Bir uzva damlasa, o uzvun kesilmesi gerekir"demiş. Ve tam bu sırada Nesimi'nin bir katre kanı, müftünün şehadet parmağına sıçramış. Meydanda bulunan hal ehli bir can; "Müftü efendi,fetvanıza göre parmağınızın kesilmesi lazım" deyince müftü, "Nesne gerekmez biraz suyla temizlenir" demiş. Bunu duyan Nesimi, kanlar içinde,

Zahidin bir parmağın kessen dönüp haktan kaçar

Gör bu miskin aşıkı serpa soyarlar ağlamaz.

beytini muhtevi gazelini inşat etmiştir.

Nesimi'nin derisini yüzerlerken çok kan akmış. Rengi sapsarı olmuş. Etrafındakiler "rengin neden sarardı, hani sen Hak'tın" deyince Nesimi "
Ben, aşk fecrinden doğan aşıklık güneşiyim. Güneş batarken sararır" diye cevap vermiştir.

Nesimi'nin derisi yüzülünce bir de bakmışlar ki eğilip derisini almış ve bir post gibi sırtına vurup yürümüş. Kimse peşine düşmeye cesaret edememiş. Halep'in on iki kapısında bulunan kapıcılar ve halk görmüşler ki Nesimi, derisi sırtında kapıdan çıkmış ve sır olmuş. Kapıcılar ve halk, sonra bir araya geldiğinde herkes falan kapıdan çıktı diye iddiaya girişmiş ve anlaşılmış ki o, on iki kapıdan da çıkmış. Şimdiki tekke ve türbe, onun gömüldüğü yere değil, yüzüldüğü yere yapılmıştır.

nesiminin derisi elinde giderken onu görenlere derisini göstererek şu beyiti söylediği rivayet edilir.

Sırr-ı selhinden Nesimi'ye sual ettim dedi
Reh-neverd-i Ka'be-i ışkız budur ihramımız.

Türkçesi

Nesimi'ye yüzülmesindeki sırrı sordum dedi ki
Aşk kabesinin yolcularıyız, budur bizim ikramımız.

*alıntıdır.
http://www.hocam.com/forum/156231/1/...ikram_edenler/

Haziran__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Haziran__'in Mesajına Teşekkür Etti.