Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.09.12, 13:02   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5999
Mesajlar: 25,850
Ettiği Teşekkür: 100739
Aldığı Teşekkür: 141632
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Tutankamon'un Ölüm Nedeni İçin Yeni İddia

Tutankamon epilepsi hastasıydı'
Mısır'ın üç bin yıldan uzun bir süre önce ölen efsane firavunu Tutankamon hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. İngiliz bir doktor, henüz 19 yaşında ölen firavunun sanıldığı gibi zehirlenerek öldürülmediğini öne sürdü

Washington Post’un haberine göre, Ashrafian, Kral Tutankamon’un kadınsı belirtiler ortaya koyan heykellerinden yola çıkarak böyle bir düşünceyi ortaya attı. Heykelleri ve hakkındaki yazılarda Tutankamon’un büyük göğüslere ve geniş kalçalara sahip olduğunun belirtildiğini ifade eden Ashrafian, bu durumun hormon salgısını bozarak temporal lobu etkileyen bir tür epilepsi hastalığına işaret ettiğini savundu. Ashrafian aynı zamanda, benzer hastalıkların Tutankamun’dan önce gelen ve yine genç yaşta ölen firavunların ölüm nedeni olabileceğini söyledi.

“HALÜSİNASYONLAR GÖRÜYORDU”


Ashrafian, Tutankamon’un kırık kalça kemiğine dikkat çekerek, kemiğin bir epilepsi nöbeti esnasında firavunun düşmesi nedeniyle kırılmış olabileceğini söyledi. Dahası, Tutankamon ve kendisinden önce gelen firavunların gördüğü dini halüsinasyonlar, hastalığın belirtilerinden biriydi.

Washington Post’a açıklama yapan Ashrafian, “temporal lobdaki hasarın güneş ışınına maruz kalındıktan sonra söz konusu halüsinasyonların ortaya çıkabileceğini, geçmişte yapılan araştırmalarda Kral Tutankamon’un ailesinde bu tür hastalıkların olabileceğinin anlaşıldığını” ifade etti.

Öne sürülen en son teori, geçmişte elde edilen teorilerle tamamen uyuşmuyor. 2010 yılında, DNA analizleri Tutankamon’un sıtma ve kemik bozukluğuna sahip olduğunu göstermiş, bu durum firavunun akraba evliliğinden doğmuş olabileceğine işaret etmişti. Bu bulgular ışığında Tutankamon’un sıtma enfeksiyonuyla deforme olmuş kalça kemiği nedeniyle ölmüş olabileceği ifade edilmiş ve bu araştırmaya ait makale Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanmıştı.

EPİLEPSİ DELİLLERİ KESİN DEĞİL


Tutankamon’un ve babasının mumyalarında göğüsleri bulunmuyor. Bu yüzden hem genç firavunun hem de babasının genetik bir bozukluk yüzünden kadınsı göğüslere sahip olup olmadığı net olarak anlaşılamıyor.

Buna rağmen, bilim insanları geçmişte yapılan analizlerde her iki mumyanın erkeklerde kadınlara benzeyen göğüsler gelişmesine neden olan jinekomasti veya marfan sendromuna işaret eden bulgular elde edemedi. Bir teori, Mısır ’da tanrıların çift cinsiyetli olduğu inancından yola çıkarak Tutankamon’un da böyle tasvir edilmiş olması.

Bilim insanları, 2005 yılında yaptıkları CAT analizlerinde Tutankamon’un cinayete kurban gitmiş olabileceğini ortaya atmıştı. Firavun’un kafatasındaki çatlağın, mumyalama sürecinde değil, kafasına aldığı bir darbeden oluşmuş olabileceği ifade edilmişti. (Gazeteport)

Kaynak

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.