Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.09.12, 11:51   #8
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk Neden Tartışılıyor? | Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli'nin yorumunun geri kalan bölümün de yayınlamak, O'nu daha iyi tanımamıza yol açar sanıyorum.
Bu nedenle yukarıdaki yorumunun devamını aşağıya ekliyorum.

Bazı mesajlarda bana diyorlar ki:
“Yahu bu rejim sana kötülük etmedi mi, ordu genç yaşında seni hapislerde süründürmedi mi, evini barkını yıkmadı mı, mahkemeler seni yargılamadı mı, albümlerini yasaklamadı mı, merkez basın seni kaç kere lince tabi tutmadı mı? Nasıl olur da bu düzeni savunursun?”

Sevgili arkadaşlar;
doğrudur, haklısınız. Türkiye’deki zalim rejimin acılarını en çok çekenlerden birisi benim.
Yapılanları anlatsam kitaplara sığmaz. Hayatım bu zulüm rejimine karşı mücadele ederek geçti.

Ama hükümetlere, cuntalara karşı mücadele etmek başka, ülkeyi yıkmaya çalışmak başka.

Ben hiçbir zaman ‘vatan haini’ olmadım.

O cuntalardan, generallerden, başbakanlardan, polis şeflerinden çok daha fazla sevdim bu memleketi.
Karşılıksız sevdim, kötülük gördüğüm halde sevdim. Gerçek yurtseverler bizleriz.
Bu yüzden;
ülkeyi yıkmak için Mustafa Kemal’i itibarsızlaştırmak oyununa karşı çıkıyorum.

Siz 12 Mart’ta, 12 Eylül’de, ordu yüzüne Kemalist maskesi takmışken benim hiç Atatürk’ten söz ettiğimi duydunuz mu?

Elbette duymadınız. Çünkü o zaman iktidar kendisine Kemalist diyen zalim bir grubun elindeydi. Atatürk’ü övmek ödüllendiriliyordu, buna tenezzül edemezdim.

Ama şimdi oyun farklı. Dün Mustafa Kemal’i eleştirmek tehlikeliydi, bugün ise onu savunmak.

Ama benim de, tehlikeli bile olsa gerçeği söylemek gibi bir huyum var. Ne yapayım!

Not: (Yazısının başlığında adımı geçiren Ahmet Kekeç’e.) Yazılarıma karşı çıkmanızın hiç bir sakıncası yok; yeter ki düşüncelerimi çarpıtmayın. Yazdığınız gibi “Efendim, dünyada bile demokrasi yoktu. Faşizm çağına girmiştik. Cumhuriyet dönemini değerlendirirken bunları dikkate almak lazım gelmez mi?” cümlesi ya da düşüncesi bana ait değildir. Dolayısıyla da muhatap değilim. İkinci grup konusunda da öyle. Başlıkta ilgi çekmek için isim kullanmak hoş görülebilir ama bana ait olmayan düşünceleri yüklemeye çalışmak yanlış. Mektup adrese ulaşmadığı için iade edilmiştir.

Zülfü Livaneli