Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.09.12, 16:44   #3
Ilgın
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 746
Ettiği Teşekkür: 846
Aldığı Teşekkür: 4367
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Bu konu Türk ve Moğol tarihini meşgul ettiği gibi. Dünya Tarihinide çok meşgul etmiştir. Dünya Tarih Birliği, Atilla'nın Türk olup olmadığını uzun yıllar tartıştı 1996 yılında Atilla'nın Türk olduğuna karar verdi. Ancak bir çok Avrupa Tarihçisi Atilla hakkında hala farklı bilgiler vermektedir

Aynı kurum, Cengiz han dosyasını karara bağlayamadı. Cünkü, Timur han'ın kendisinin Türk olduğunu belirten yazıları olması sebebi ile Cengiz Han'dan da böyle bir gerekçe bulamadıklarından dolayı bu dava askıda kalmıştır.

Orta Asya tarihçilerinin Tümüne yakını Cengiz Han'ı Moğol kabul ederler. Buna Türki Cumhuriyetlerindeki tarihçilerde dahildir. Komunist Moğalistan kurulmadan önce de Moğollar Cengiz hanı ataları kabul eder milli simgelerinde kullanılardı.

Bazı Çin kaynakları, cengiz han'ın Göktürklerin bir kolu olan ŞA_to'lara dayandığını yazar bu konuda çok fazla bir destekte yoktur. Moğol ve Türk halkları beraber yaşasalarda ırk olarak farklıdırlar. Zamanla Türk ve Kürt halkı gibi birbirleri ile evlenmişler soylar karışmıştır. Buradan hareketle Cengiz Han'ın Moğol olma ihtimali daha yüksektir.

Cengiz Hanı'ın Moğol olması gerekçesi Son Moğol Hükümdarı Kutala'nın yeğeni olmasıdır. Kendinden sonra gelen oğulları Çağatay, Ögeday, Tuluy'un da Moğol İmparator'u olarak tahta çıkmalarıdır. Sadece Cuci Han Moğol hakimiyetine girmemiştir. Cengiz'in karısı Merkit'lerce kaçırıldığı için ve karısı kurtarıldıktan sonra doğduğu için Cengiz Han, Cuci Han'a mesafeli davranmıştır. İsmini " Misafir" anlamına gelen CUCİ koyması bu yüzdendir.

Tarihin bize verdiği bilgiler doğrultusunda Cengiz Han'ın babası Moğol, Annesi Türk'tür. Annesinin adı "Helin olkunat" tır. Bir Orta Asya göçerinin kızıdır. Ve Türk boylarında Olkunat'lar meşhurdur. Bu Yüzden Cengiz han Türkçe de bilirdi.

Cengiz Han'ın Türk olarak lanse edilişi ise kurduğu büyük ordunun genelinin Türk olmasıdır. Orta Asya'da bu gibi karışık ordular meşhurdu. Türkler sefere çıkarken ordularında Moğollar olurdu. Cengiz han büyük sefere çıkarken ordusunun içinde;
Naymanlar, uygurlar, Merkitler, Karaitler, tatarlar ve Moğollar vardı. Türk'lerin Orduda fazla olması Cengiz han'ın Türk olduğu kanaatini güçlendirmiştir.

Cengiz Han'ın Yazışmalarını Türkçe yapması ise, Moğolca'nın Türkçe'ye göre daha az bilinmesi ve anlaşılmasının zor oluşundandır.

Cengiz Han, güçlü ve Cihangir bir Komutandı. Bu yüzden her Millet kendinden olmasını diledi. Eskiden bende çok kızardım Cengiz'e Moğol diyenlere. Ama araştırınca Moğol olma ihtimali, Türk olma İhtimalinden yüksektir.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.