Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.09.12, 17:56   #4
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Arrow Cevap: İslam Öncesi ve Sonrası Eski Türk Ailesinin Sosyokültürel Nitelikler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Bir Arap yazarı, döl alma gelenğini şöyle anlatmaktadır: "Koca, karısına 'git, falanla ilişkide bulun' derdi. Döl alma, necip bir çocuk elde etmek amacıyla yapılırdı." Döl, kahramanlık, civanmertlik nitelikleriyle tanınmış yüksek adamlardan istenirdi. (38)

Tahminimce burada ismi geçen Arap Yazarı İbn Fadlan olmalı. İbn Fadlan'ın kim olduğunu merak edenlere kısaca özetleyeyim; Arap bir seyyahtır ve şu 13. Savaşçı filminde, Antonio Banderas'ın oynadığ karakterdir. Açıkçası ben arap seyyahları güvenilir kaynaklar olarak değerlendirmem. Çünkü İbn Fadlan'ın seyahatnamesini okuyanlar bilirler ki; orada Türk kadınlarının erkekler arasında üstsüz dolaştıklarına dair rivayetleri vardır. Aynı şekilde İbn Battuta'nın seyahatnamesinde de bu şekilde bilgilere rastlarız. Ben bunun doğru olduğunu hiç zannetmiyorum. Çünkü o zamanla birlikte anılsa da kökeni daha eskilere dayanan Dede Korkut masallarından birinde ; " Obaları baskına uğradığında annesiyle birlikte bir çocuk esir alınıyor kafirler (oradaki tabirle)tarafından. Asıl amaç babalarını ele geçirmek tabiiki. Sonra annesinin içki servis etmesini isteyeceklerini söylüyorlardı. Aksi takdirde oğlunu öldürürüz gibisinden bir tehdit savuruyorlardı. Annesi de bunu kabul etmeye meyleder gibi olunca oğlu; Ana bu kafesten çıkar düşmandan önce seni öldürürüm, benim gibi bir çocuk daha yaparsınız babamla ama namus yerine gelmez" anlamına gelen bir şeyler söylüyordu. Anneliğin kutsiyeti ve namus kavramını Dede Korkut masallarında dahi görebiliyorken uçkur düşkünü arapların arasından çıkmış Arap seyyahların laflarına pek itibar etmem. Onlara kalsa bütün Türkler kafirdir ve katli vaciptir.

Son olarak ; Aile ile alakalı daha fazla bilgi isteyen olur düşüncesiyle (yine her zamanki klasik tavrımla ) forum arkadaşlarım için Aile ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı üç ciltlik ; "Sosyo-kültürel Değişme Sürecinde Türk Ailesi" isimli serinin linklerini paylaşmak istiyorum. Herhangi bir telif hakkı söz konusu değildir. Aile ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün kendi sunucularından indiriliyor ve vereceğim linkler zaten onlara ait. Sıkıntı olmasın diye açıklıyorum...

Sosyo-kültürel Değişme Sürecinde Türk Ailesi Cilt 1 - 3,71 MB

Sosyo-kültürel Değişme Sürecinde Türk Ailesi Cilt 2 - 5,10 MB

Sosyo-kültürel Değişme Sürecinde Türk Ailesi Cilt 3 - 7,37 MB